среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Постоји спремност Вашингтона да промени мишљење о независности Косова, Србија има јединствену шансу за постизање компромисног договора Београда и Приштине
Хроника

Милован Дрецун: Постоји спремност Вашингтона да промени мишљење о независности Косова, Србија има јединствену шансу за постизање компромисног договора Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. август 2018.

 Председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун изјавио је да је председник Косова Хашим Тачи искористио присуство снага Кфора код хидроцентрале Газиводе да уведе у причу питање енергентског споразума са Србијом.

Дрецун је у гостовању на Радио-телевизији Србије оценио да су информације о плану Албанаца да заузму хидроцентралу Газиводе завера против интереса Србије и српског народа на Косову.

"Последњих дана су подигнуте тензије захваљући бруталној кампањи дезинформација које су се шириле са намером да се изазове нестабилност, да се подигну високе тензије, да се застраши српски народ и створи ситуација ишчекивања инцидената", казао је Дрецун.

Он је позвао службу Кфора да објасни да ли су јуче заправо спречили Албанце у намери да заиста пошаљу неке своје специјалне јединице и заузму хидроцентралну Газиводе.

"Улазимо у критичну фазу решавања косметског проблема и Кфор није довољно уверљив када говори да су спровели само вежбу. То јесте била вежба, али који је био циљ те вежбе и коме је послата порука", упитао је Дрецун.

Дрецун је оценио да Албанци имају озбиљне намере да заузму хироцентралу Газиводе и да се залажу да коначни споразум са Србијом буде и енергентски споразум.

"Они потпуно превиђају чињеницу да Србија и дан данас отплаћује кредит који је подигнут да би се саградила та брана. Јесте да је та хидроцентрална битна и за југ, али је од пресудног значаја и за српски народ на северу. Не може се тек тако располагати имовином Србије једностраним проглашењем власништва", рекао је Дрецун.

Он је казао да постоје појединци на северу Косова, који у договору са опозиционим странкама у централној Србији пласирају дезинформације преко албанских медија и медија у Србији.

Дрецун је оценио да постоји спремност Вашингтона да промени мишљење о независности Косова и да Србија има јединствену шансу за постизање компромисног договора Београда и Приштине.

"Албанци се прибојавају САД-а и зато уводе у причу Албанце са југа и централне Србије, прете брисањем границе између Србије и Албаније на подручју Косова и Метохије, прете да ће ако дође до поделе да бити рат. Желе да покажу САД-у да морају да дају много више Албанцима него што би Србија требало да добије", оценио је Дрецун.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер