Хроника

Милован Дрецун након седнице Одбора за КиМ затворене за јавност: Због општег незадовољства становништва политичком и економском ситуацијом, могуће погоршање стабилности и нарушавање безбедности српског народа на КиМ

Штампа
среда, 07. новембар 2018.

Одбор за Косово и Метохију одржао је данас, 7. новембра, седницу која је била затворена за јавност, након које је председник Одбора Милован Дрецун саопштио да постоје озбиљни показатељи могућности погоршања стабилности и нарушавања безбедности српског народа

„Одбор за КиМ је на данашњој седници размотрио Информацију Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране, БИА, ВОА и ВБА о актуелној безбедносној ситуацији на КиМ и безбедности српског народа у јужној Покрајини“, наводи у писаној изјави Милован Дрецун.

Он додаје да постоје озбиљни показатељи могућности погоршања стабилности и нарушавања безбедности српског народа, чији се разлози огледају у општем незадовољству становништва политичком и економском ситуацијом на КиМ, израженим међуетничким тензијама, сложеној политичкој ситуацији, што су елементи који у наредном периоду могу крајње негативно да се одразе на безбедност на КиМ, а посебно на безбедност српског народа.

Могуће су, наводи Дрецун, нове једностране акције Приштине које могу да угрозе безбедност Срба, а стални безбедносни ризик представља стално настојање Приштине да под своју контролу стави север КиМ.

„Неприхватиљиво је и крајње дестабилизујуће планирано трансформисање тзв. косовских безбедносних снага у „Војску Косова“ и притисак који се врши на појединце из редова српског народа да се придруже или остану у тој формацији. Стварање такве оружане формације је у пуној супротности са важећом Резолуцијом 1244 СБ УН, али и „Уставом“ Косова, те нема ни легалитет ни легитимитет. Та планирана формација ће бити чинилац максималног угрожавања безбедности српског народа, потпуно ће онемогућити смиривање међунационалних тензија и дестабилизоваће ситуацију на КиМ, али и регионалну стабилност“, истиче се у саопштењу.

Према његовим речима, у наредном периоду посебан ризик, као и до сада, биће покушаји Приштине да учлани Косово у Интерпол, што би у случају позитивног исхода резултирало бројним тајним оптужницама и расписивањем потерница против многих из редова српског народа.

Истиче да је уочено присуство и деловање вехабијско-селафијских групација, које су активне са позиција радикалног исламизма и чија је приоритетна мета деловања српски народ на КиМ. Такође, примећено је и појачано обавештајно деловање појединих западних служби посебно на северу КиМ, са намером пласирања разних дезинформација и лажи да би се Срби придобили за сарадњу и учешће у тзв.косовским безбедносним снагама и што више удаљили од званичног Београда.

„Одбор за КиМ снажно апелује и тражи од албанских политичких структура да тешке економске проблеме не решава тако што ће одговорност за такво стање потпуно неосновано пребацити на српски народ и званични Београд, чиме се албанско становништво радикализује против српског, већ да се посвети побољшању еконосмке ситуације, борби против организованог криминала, тероризма и изузетно високе корупције“, закључује се у саопштењу.

Он је осудио додатне намете на робу која на КиМ долази из централнне Србије и БиХ и затражио од њих да у складу са постигнутим договорима омогући несметан проток људи и робе.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]