четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Изостављање трговине људским органима у извештају Вилијамсона била би амнестија ОВК
Хроника

Милован Дрецун: Изостављање трговине људским органима у извештају Вилијамсона била би амнестија ОВК

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јул 2014.

БЕОГРАД - Предсједник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун упозорава да би изостављање трговине људским органима у извјештају Клинта Вилијамсона значило амнестирање терористичке ОВК.

Дрецун је у интервјуу Срни напоменуо да је извјештач Савјета Европе Дик Марти био потпуно јасан и да је навео три цјелине које обухватају злочине, међу којима је најтежи трговина органима, а затим организовани криминал и улога Албаније у рату на Космету.

"Све то требало би да се нађе у извештају Вилијамсона. Али, ако не буде илегалне трговине органима - онда би то био тежак промашај и представљало би амнестирање ОВК", оцјењује Дрецун уочи објављивања извјештаја Клинта Вилијамсона о трговини људским органима током рата на Космету.

Он упозорава да би извјештај Вилијамсова, ако не утврди командну одговорност ОВК, могао да потпуно амнестира ту терористичку организацију, чији је једини начин дјеловања био организовани злочин над Србима, осталим неалбанцима, али и над самим Албанцима, припадницима војске и полиције.

"Треба да сачекамо, јер нико од нас није видео извештај Клинта Вилијамсона. Он је био доста тајновит, па у контактима са другим међународним званичницима не говори о томе шта је у извештају", напомиње Дрецун.

Он наводи да докази за злочине ОВК могу да се пронађу, али да је највећи проблем са свједоцима, јер Албанци који би могли да свједоче често то неће да ураде из личних разлога или страха, а многе су поткупили људи као што је Рамуш Харадинај.

"Вилијамсон је разговарао са око 300 људи. Ја мислим да би ту требало укључити и неке међународне званичнике, посебно Бернара Кушнера, у чије време је све то заташкавано, док је обиман извештај УНМИК-а на волшебан начин - нестао", напомиње Дрецун за Срну.

Он признаје да је "веома сумњичав" и да треба видјети да ли су нашли заиста праве свједоке и да ли ће се они појавити на процесу. Али, прво треба да се појави оптужница.

Дрецун подсјећа да се у Хашком трибуналу дешавало да су подигнуте оптужнице, а да су онда због "недостатка доказа" Харадинај, Насер Орић, хрватски генерали и други - ослобађани.

"Наши генерали су у затвору, за њих су наводни докази увек проналажени. А када су у питању злочини чињени над Србима - е ту је увек тешко или готово немогуће пронаћи одговарајуће доказе", наводи Дрецун.

Главни међународни тужилац за истрагу о трговини људским органима за Косово и Метохију 1999. године Клинт Вилијамсон требало би, према најавама медија, да наредног уторка у Бриселу објави свој извјештај.

Очекује се да ће бити покренута истрага против неколико бивших припадника ОВК, али званичних информација о томе какви злочини ће бити обухваћени оптужницама још нема.

Прве оптужнице се очекују се почетком 2015. године.

Разговарала: Весна Шурбат

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер