четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Дајем пуну подршку Вучићу за предлог разграничења као решења за Косово - то може да буде нешто попут решења из Дејтонског споразума
Хроника

Милован Дрецун: Дајем пуну подршку Вучићу за предлог разграничења као решења за Косово - то може да буде нешто попут решења из Дејтонског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. мај 2019.

 Председник скупштинског Одбора за Косово Милован Дрецун изјавио је за Н1 да пружа пуну подршку председнику Републике Александру Вучићу за постизање спцифичног, одрживог и мирног решења за Косово. Греше они који, како је рекао, мисле да је разграничење само нека линија и оцењује да је реч о много сложенијем предлогу.

Скупштина Србије одржаће 27. маја седницу о Косову, на којој би извештај требало да поднесе председник Србије Александар Вучић.

Дрецун је у Дану уживо ТВ Н1 подсетио да је Вучићева идеја о разграничењу на Косову, чије детаље никада није јавно образложио, нашила на неприхватање у добром делу српске јавности, али да он спада у људе који председнику пружају пуну подршку у проналажењу, како је рекао, специфичног, одрживог и мирног решења за косовски проблем.

Неки су, према речима Дрецуна, на Вучићеву идеју о разграничењу одмах помислили на неку линију - границу која би раздвајала Србе и Албанце.

"Мислим да је ситуација много сложенија и могла би у делу да се поистовети са неким решењима из Дејтонског споразума, да не будем погрешно схваћен. Морате да нађете решење за коначани статус Косова и Метохије. Албанци кажу: 'Прича је завршена, ми смо државаи само Србија да нас призна'. Србија каже: 'Не, прича није завршена, нећемо вас никада признати тако', а сада се Американци појављују и кажу: 'Да, прича није завршена, ипак мора да се постигне договор са Београдом'. И ту видимо шансу да те велике силе коначно дозволе компромисно решење. Да не будемо само ми губитници", рекао је Дрецун.

"Хајде да дефинишемо статус Косова и Метохије, а онда у оквиру тога статус Срба на северу, па статус Срба у Поморављу, па у Брезовици, Штрпцу, па да дефинишемо заштита светиња. Имате у Дејтонском споразуму Дистрикт Брчко, па имате коридоре према Горажду. Да пронађемо специфична решења за једну средину која је измешана, где Срби не живе само у једном делу. Мислим да је у том смислу више идеја била о разграничењу", објаснио је гост Новог дана.

Такво решење би, према његовом мишљењу, требало да створе услове да генерације које долазе, и на српској и на албанској страни, не иду поново у ровове.

Седница 27. маја неће, међутим, бити крај парламентарних активности о Косову. Дрецун је за јун најавио седницу на којој ће бити усвојена резолуција којом ће се, како је рекао, осудити етничко чишћење које је спровела и још увек спроводи тзв. ОВК.

 "Ми хоћемо да истинитим приказивањем о злочинима одговоримо на бруталне лажи из приштинске резолуције. Ја сам сада на овом месту, чиним све што могу, формирао сам радну групу која је сабрала сва сазнања о злочинима на Косову, припремио сам писмо за српски кокус (у Конгресу САД), да презентујемо наша сазнања, документацију, а не празне приче или фотографије које су настале на другом месту, као што је показала Фљора Бровина", рекао је Дрецун.

"Срби оловком изборили опстанак"

Коментаришући јуче одржане изборе за градоначелнике четири општине на северу Косова, и убедљиву победу кандидата Српске листе, Дрецун је рекао да су се Срби "оловкама, а не барикадана" изборили за опстанак у покрајини.

"То је ојачало капацитет српског народа и њеног легитимног представника - Српске листе, да могу да одбију покушаје Приштине да угрозе њихов опстанак", уверен је Дрецун.

Притом је одбацио оцене опозиције и аналитичара, како у Београду тако и у Приштини, да је на Србе вршен притисак да гласају за Српску листу и да остале партије из страха нису желеле да кандидују своје представнике.

Председник Вучић је, како је навео Дрецун, позвао Србе на Косову да гласају по својој савести, а разлог зашто Београд подржава Српску листу је то што је та странка прихватила да делује искључиво у координацији са српским властима, док неке друге српске странке на Косову, према његовој оцени, служе само да појединим одлукама Приштине дају привид мултиетничнсти.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер