субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Земан: Поштујем право демонстраната, али ако желе оставку премијера - то је једино могуће његовим поразом на изборима, или да му парламент изгласа неповерење
Хроника

Милош Земан: Поштујем право демонстраната, али ако желе оставку премијера - то је једино могуће његовим поразом на изборима, или да му парламент изгласа неповерење

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2019.

Председник Чешке Милош Земан саветовао је премјера Андреја Бабиша да игнорише демонстрације десетина хиљада Чеха на којима од средине априла из недеље у недељу захтевају његову оставку. Демонстранти су ове недеље попунили цео Вацлавски трг у Прагу.

"У парку Лента сам био на демонстрацијама 1989. А то је била демонстрација која је имала смисла. Данашње демонстрације немају смисла, али ако неко хоће да иде тамо да избије енергију, нека то чини. Ја умирујем друштво тиме што разговарам са политичарима. Нећу да разговарам са одбеглим студентом који би требало да заврши студије и да нађе неки посао, јер организација демонстрација против владе није перспективно запослење", рекао је Земан радију Фреквенце 1 о протестима против премијера Бабиша.

Трећини Чеха који према најновијим анкетама подржавају протесте против премијера због сумње да је у сукобу интереса према правилима ЕУ јер учествује у одлукама о европским дотацијама, а и даље контролише свој агро и хемијски концерн Агроферт и због могућих махинација са доделом дотација Бабишовој фарми Родино гнездо, Земан је поручио да ако желе оставку премијера да се удруже са политичарима који могу да изгласају неповерење влади.

"У потпуности поштујем право демонстраната да се изјасне, али ако желе оставку премијера, кажем им да је могућа само на два начина: или да премијер буде поражен на изборима или да му Посланички дом парламента изгласа неповерење", рекао је Земан.

Чешки председник похвалио је реакцију премијера Бабиша који је на конфернцији о безбедности ГЛОБСЕЦ у Братислави овог викенда казао да Чешка није Словачка и да неће улица смењивати чешког премијера и чешку владу.

"Најбоље је све те људе игнорисати и руководити се епиграмом: Не љути се што те патуљци шутирају у глежањ, они не могу да допру више", рекао је председник Земан.

"Знате, раније смо се жалили у Москви. Пре тога смо се жалили у Берлину. Сада се жалимо у Бриселу. Не желим да употребим баш термин цинкарење, али у сваком слчуају важи да народ који није у стању да сам реши своје унутрашње проблеме на домаћем тлу није баш нормалан", рекао је о извештајима Европске комисије председник Земан.

Протести против премијера су почели у априлу због изненадне оставке министра правде и именовања на ту функцију Земанове блиске сараднице, Марије Бенешове, познате по томе што не сматра да премијеру Бабишу треба судити, како је то тражила полиција после три године кривичне истраге. Премијер се сумњичи да је злоупотребио донације Европске уније када је пре 12 година издвојио Родино гнездо из концерна Агроферт како би добио два милиона евра дотација за мала и средња предузећа.

Демонстрације које организује грађанско удружење Милион тренутака за демократију постају све масовније откако су пре недељу дана стигла два прелиминарна извештај контролора Европске комисије да Бабиш јесте у сукобу интереса и по смерницама Европске уније као једини корисник добити Агроферта а такође има утицај и на управу специјалног повереничког фонда у који је био принуђен да 2017. године пребаци Агроферт, док истовремено као премијер одлучује заједно са владом о систему поделе европског новца на који Чешка има право.

Бабиш, други најбогатији привредник у Чешкој, још као министар финансија у претходној влади због закона усвојеног поводом његовог сукоба интереса у Чешкој, такозваног Лекс Бабиш, био је принуђен да 2017. године Агроферт и издавачку кућу Мафра, чији је власник, пренесе у новоосновани поверенички фонд.

Чешка опозициона Пиратска странка и Транспаренси пријавили су Европској комисији, чим је ступила на снагу у лето 2018. године нова смерница о сукобу интереса европских званичника, да Бабиш може бити у сукобу интереса. Премијер је на извештаје одговорио да је то напад Брисела на Чешку.

"Брисел тумачи наше законе. Сумњив, неуспели и неистинити извештај који има елементе напада против Чешке. То је угрожавање Чешке, чешких предузећа. Морамо ту бесмислицу која нам је стигла из Брисела да одбијемо чврстим аргуметнима", рекао је Бабиш ове недеље у парламенту.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер