субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Земан победио у другом кругу председничких избора у Чешкој, освојио је 51,38, а Јиржи Драхош 48,61 одсто гласова
Хроника

Милош Земан победио у другом кругу председничких избора у Чешкој, освојио је 51,38, а Јиржи Драхош 48,61 одсто гласова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јануар 2018.

У другом кругу директних избора за председника Републике, Чеси су одбили промене и поново поверење дали оличењу бунта против елита - и прашких, и бриселских, и оличењу страха од миграната којих нема. 

Земан је у другом кругу изборио врло тесну победу од 51,38 одсто гласова на основу пребројених гласова са 99,95 одсто биралишта док је научник Јиржи Драхош, независни кандидат с подршком опозиционих конзервативаца и либерала, освојио 48,61 одсто гласова, док је одзив бирача достигао за Чешку веома високих 66,6 одсто.  

Коначан резултат избора биће саопштен до вечерас. 

Јиржи Драхош чије присталице су између два круга гласања позивале Чехе да га изаберу као својеврсног "антиЗемана", и као председника који не лаже, који не сеје мржњу, који говори пристојно, који - за разлику од Земана - не псује и не пије, према прецизираним математичким прогнозама агенције "Медијан" нема више шансе да преокрене исход, јер је освојио је 48,11 одсто гласова. 

И Драхош и Земан успели су да мобилишу своје симпатизере у друштву, дубоко подељеном на два непомирљива табора, да изађу на неко од преко 14.800 биралишта и свој глас је у гласачке кутије убацило 66,47 одсто бирача, што је неуобчајено велики одзив на било којим чешким изборима. 

Потврдило се да ови тек други директни избори председника Чешке, нису били ни референдум о колебању Чешке између Русија и Запада, јер Земан тврди да Русија није претња управо зато што Чешку штити чланство у ЕУ и НАТО, ни о бауку муслиманских избеглица и имиграната којих у Чешкој има равно 14 појединаца, јер и Земан и Драхош говоре исто - одбијају избегличке квоте, механизам релокације и захтевају да се избеглицама помаже у региону одакле су, а да се никако не пусте ни у Европу, а камо ли у Чешку. 

Председнички избори су били референдум о контроверзном популистичком стилу, попут америчког председника Трампа, којим Земан обавља председничку функцију, залазећи далеко преко граница које му поставља Устав. 

Парадоксално, Земана који неоспорно припада прашкој интелектуалној елити, један је од најбољих говорника икад на чешкој политичкој сцени, "доњи милиони Чеха" - како Земан воли да их назове, одабрали су управо њега као свој симбол бунта против елита. 

Земан им је изашао у сусрет и својим обичајем да вређа новинаре, интелектуалце и неистомишљенике, страственим пушењем и уживањем у чешком пиву и националном ликеру, "бехеровки", као и критиком Брисела и ЕУ, иако не крије да је еврофедералиста, а и на председничку Палату Храдчане у Прагу је вратио заставу ЕУ, коју је скинуо претходник Вацлав Клаус. 

По оценама аналитичара, да победи Драхоша који је за чешког бирача велика непознаница, Земану је помогла и команда руководства владајуће странке АНО - тајкуна, премијера у покушају Андреја Бабиша, његовим присталицама, да у овом кругу глас дају Земану. 

Неодлучним бирачима је да гласају за Земана помогла и предизборна дебата на чешком јавном ТВ-сервису, у којој је Земан смогао снаге да одустане од досадашњег популистичког стила, и врати се државничком понашању, какво је умео да покаже у млађим данима, као премијер Чешке на челу социјалдемократске владе од 1998. до 2002. године. 

Председник Чешке има пре свега церемонијалну улогу да представља земљу, јер је за спољну политику и оријентацију земље одговорна искључиво Влада, што су и у Бриселу и у светским престоницама знали и ових претходних пет Земанових година на Храдчанима, те су Чешку процењивали по изјавама и потезима њених премијера.

Земан обећава: Бићу мање арогантан и скромнији

Председник Чешке Милош Земан захвалио је бирачима за то што су му у петак и данас у другом кругу директних председничких избора омогућили да и наредних пет година остане на челу Чешке, обећао да је то његова последња функција у политици, и најавио да ће од сада бити мање арогантан и скромнији.

"Пре пет година ми је поверење дало 2,7 милиона бирача, а сада 2,8 милиона. У наредних пет година идем са поверењем тих грађана Ческе и верујем да их нећу разочарати", казао је Земан након пребрајања гласова са 99,9 одсто биралишта.

Милош Земан је казао да ће, пошто је понови изабран за председника, дати више времена оставити премијеру у покушају и лидеру странке АНО, милијардеру Андреју Бабишу, да још једном проба да састави владу у коју за сада нико неће, јер се против Бабиша води кривична истрага због махинација с два милиона евра европских дотација за његову породичну фарму "Родино гнездо". 

Земан је као носећу тему свог наредног председничког мандата навео то да жели да се избори да Чеси добију право да одлучују на општем референдуму, што траже екстремисти из парламентарне странке "Слобода директна демократија" у жељи да организују референдум о изласку Чешке из Европске уније.

"Желим да се борим за активни грађански приступ. Уверио сам се да су не само новинари, него су и неки политичари, далеко мање интелигентни од обичног грађанина. И зато бих желео да грађани добију право да одучују директно не само на референдуму, него и на изборима за председника региона, општина и градоначелника", рекао је Земан. 

Иако је данас, после изборне победе обећао да ће свој други и по Уставу последњи петогодишњи мандат обављати уз више скромности, мање арогантно и бахато, Земан је победничку изјаву и кратку конференцију за новинаре одмах искористио да извређа медије. 

Извештачу чешког јавног ТВ сервиса казао је да има "глас као мутант", изјавио да му је дневник Лидове новини још када је био премијер дао повода да верује да су "чешки новинари будале, а одбио је да одговори на питање независног недељника Респект да ли ће сада из свог тима склонити контроверзног канцелара и саветника, што је од Земана тражио и премијер Бабиш. 

"Не само да ћу попунити свој тим новинарима Респекта и Хосподаржских новина, него ћу милонера Здењека Бакалу (власника тих медија) ангажовати као саветника како да се покраде Чешка", изјавио је иронично Земан, уместо одговора на постављено питање.

Путин честитао победу Земану: Да наставимо заједнички рад

Председник Русије Владимир Путин честитао је Милошу Земану победу на изборима за председника Чешке, саопштила је прес-служба Кремља.

Путин је нагласио да су "резултати одржаних избора потврдили високи ауторитет Милоша Земана као искусног и одговорног политичара који остварује интересе и тежње чешког народа".

"Русија веома вреднује принципијелни став Милоша Земана када је реч о развијању пријатељских руско-чешких односа и обострано корисној сарадњи у разним областима", наводи се у честитки.

Председник Русије потврдио је спремност да се настави конструктивни заједнички рад на билатералним и међународним питањима и пожелео Земану здравље, срећу и нове успехе у државној делатности, наводи се у саопштењу.

Вучић честитао Земану

Председник Србије Александар Вучић упутио је честитку Милошу Земану поводом поновног избора за председника Чешке Републике.

"Поводом Вашег поновног избора за председника Чешке Републике упућујем Вам најискреније честитке и најбоље жеље за успех у раду. Уверен сам да Вам велико поверење грађана Ваше земље даје снажну вољу да их водите утемељеним путем успеха и даљег напретка, пише у честитки.

Како се наводи, председник је нагласио да Србија веома цени несебичну и свеопшту подршку Чешке Републике, посебно напорима које улажемо у очување регионалног мира и стабилности.

"Сигуран сам да ћемо и у наредном периоду, у духу традиционалног пријатељства Срба и Чеха, заједно радити на јачању политичких односа, економских веза и сарадње у свим другим областима, на добробит грађана наших двеју земаља", наводи се у честитки председника Вучића. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер