четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Земан: Французи и Британци су ксенофобичнији од Чеха, код нас нема странке попут Националног фронта
Хроника

Милош Земан: Французи и Британци су ксенофобичнији од Чеха, код нас нема странке попут Националног фронта

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. септембар 2015.

Чешки народ није ксенофобичан, поручио је председник Чешке Милош Земан оценивши да су и Французи и Британци ксенофобичнији од Чеха.

"Имам за то два аргумента. Код нас без проблема и сукоба живи око пола милиона странаца и сви су успели да се прилагоде", истакао је Земан.

"Други разлог је што би, кад би чешки народ био ксенофобичан, у политичким структурама постојале значајније странке с ксенофобичним програмом као што је Јобик у Мађарској или Народни фронт у Француској. Никаква таква политичка снага код нас не постоји", додао је он.

Према Земановим речима, опасност од ксенофобије више вреба у Француској и Великој Британији, док је Шведска дуго била толерантна према избеглицама иако је, упозорио је чешки председник, ту толеранцију у последње време умањила.

Земан је на конференцији за новинаре оценио да је опасније од ксенофобије то што свако ко се плаши прилива миграната, може бити обележен као ксенофобичан, као расиста, па и фашиста, пренели су чешки медији.

Чешки председник је јуче за радио "Фреквенце 1" рекао да пријем избеглица с Блиског истока и северне Африке на територију Чешке Републике носи са собом три велика ризика - ширење заразних болести, тероризам Исламске државе и стварање нових гета.

Он је упозорио да би с избеглицама у Чешку могле да уђу "ћелије" Исламске државе, њихови "агенти спавачи", који би касније могли да се активирају и изврше нападе какви су били они у Паризу, Лондону или Мадриду.

Како наводи, већина избеглица спада у "економске мигранте", а не оне који заиста беже од рата, оценивши да они у Чешкој не желе да раде, али да у земљу могу да унесу заразне болести и изазову стварање гета.

"Они због културних разлика неће моћи да се прилагоде", додао је Земан.

Земан је избеглице поделио у три категорије - једну чини око 15.000 њих које је чешка влада пристала да прихвати у наредне две године, док остали у тој земљи бораве нелегално и требало би их, како сматра, уколико прекрше чешке законе вратити, уместо што се за њих граде прихватни центри.

Он мисли и да ће избеглице које прелазе преко чешке територије, кад Немачка престане да их прихвата, остати у Чешкој, која би у том случају морала сама да брани своје границе, ангажујући уз полицију и војску, ако се покаже да заштита европских не функционише.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер