четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Локални и покрајински избори би требало да се одрже у децембру
Хроника

Милош Вучевић: Локални и покрајински избори би требало да се одрже у децембру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

Нови Сад -- Локални и покрајински избори би требало да се одрже у децембру, наводи градоначелник Новог Сад Милош Вучевић, додајући да би то онда били редовни избори.

Вучевић, који је и градоначелник Новог Сада, рекао је Тањугу, да се као редован изборни рок сматра одржавање избора до шест месеци пре навршавања пуне четири године од претходних избора и да је то неписано политичко правило.

Као пример да се то дешавало и раније у изборној пракси у Србији, Вучевић је навео изборе из маја 2008. године који су били редовни иако су одржани четири - пет месеци пре испуњења пуног мандата.

Он је подсетио да су пре тога локални и покрајински избори одржани у септембру 2004. године, односно средином октобра, када је био други круг покрајинских избора.

"Тада Демократска странка није говорила да је важан сваки месец, односно, да буде пун капацитет искоришћен у том мандату", рекао је Вучевић и додадо да не разуме шта значи разлика од два - три месеца.

То, како је рекао, "ништа драматично неће променити, посебно имајући у виду да је озбиљно нарушен легитимитет пре свега покрајинске администрације".

На питање какав резултат очекује на предстојећим изборима, Вучевић је рекао да верује у победу СНС и да у тој странци очекују добар изборни резултат, али и да су свесни своје одговорности.

"У Новом Саду ћемо полагати рачун за оно што смо радили претходне три и по године, изаћи ћемо са програмом како видимо развој града у наредне четири године, а грађани ће о томе гласањем дати суд", казао је Вучевић и поновио да је убеђен у победу СНС.

Он је позвао бираче да се "определе за политичку стабилност" и да не гласају за, како је рекао, "читав спектар политичких опција од крајње левице до крајње деснице", већ да гласањем омогуће оној опцији која добије највећу подршку бирача да има капацитет да доноси одлуке, али и да одховара за те одлуке.

Према његовим речима, у Новом Саду се, као нигде у Србији, гласа за огроман број странака, а онда се "цео град шокира постављајући питање ко је све ушао у градски парламент или ко све чини градску власт или опозицију".

"Утисак ми је да у Новом Саду имате мало и неког инаћења, па се гласа за 10-15 листа и онда следи шокирање целог града ко нам је све ушао у скупштину, сви са гађењем причају о коалицијама и политичким спајањима ради прављења већине. Можда ће неко да каже да је то доказ демократичности, ја бих рекао да ту некад има и незаконитих радњи, али понављам, има и неког новосадског инаћења, а инатимо се сами себи. Мени је то потпуно нејасно", истакао је Вучевић.

Он је нагласио "грађани одлучују о саставу Скупштине Града, а из тог састава ће се увек формирати већина".

Вучевић је пре седам дана поново изабран за председника Градског одбора СНС Нови Сад, а како је најавио сигурно ће бити разлике у функционисању тог одбора у односу на претходни мандат у ком је био на његовом челу.

Он је појаснио да није исто предводити одбор са 5.000 чланова, колико су напредњаци имали чланова у Новом Саду 2011. године и са 22.000 чланова колико сада броји Градски одбор.

"Радује ме чињеница да смо добили готово 40 одсто нових председника месних одбора, што је по мени одраз демократичности унутар странке. Иако је странка на власти побеђивала и остваривала све боље резултате, никоме није било зацементирано место у градском одбору, већ су чланови месних организација одлучивали о томе ко ће их предводити и представљати у градском одбору", рекао Вучевић.

Говорећи о страначком запошљавању, Вучевић је рекао да је његова позиција таква да су на њега сви љути.

"Јавност има утисак да се стално запошљава по страначкој линији и да је то једини модалитет запошљавања, а са друге стране моји страначки пријатељи и колеге су незадовољни и мисле да нису довљно уважени, да нису запослени, да нису добили подршку какву су требали добити од своје странке, тако сам ја стално између чекића и наковња и у позицији да се сви на мене љуте", казао је Вучевић.

Он је рекао да је страначко запошљавање "патентирала" ДС масовним запошљавањем у јавном сектору и да је то постало уврежено мишљење посебно у локалним самоуправама.

Вучевић је рекао да се сада улажу напори да се направи дисконтинуитет са том политиком, али да ти напори не наилазе увек на одобравања чак ни у његовом окружењу.

"Већина људи која осуђује страначко запошљавање, када се нађе у прилици, очекује да добије такву подршку. Нисмо често искрени једни према другима и не желимо да на сопственом примеру покажемо да ствари треба мењати, јер тај пример најопипљивији, највише боли и највише кошта", истакао је Вучевић.

Градоначелник Новог Сада на крају је нагласио да ни он, ни СНС немају разлога да било чега стиде, јер како је рекао, "нису ни разарали ни крали ни Нови Сад ни државу Србију, нису правили афере, ни пљачкали грађане правећи пљачкашке приватизације, нити су опљачкали Развојну банку Војводине ни фондове, а ни упропастили јавни сектор".

"Можда грађани од нас очекују да брже решавамо проблеме, и треба да очекују и треба да буде позитивног притиска да још више радимо, немамо ми разлога да се од било кога скривамо, па ни од чланова странке", закључио је Вучевић.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер