четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Јовановић: Раскинули смо коалицију са СНС у 14 општина због Косова, а не због Ђиласа
Хроника

Милош Јовановић: Раскинули смо коалицију са СНС у 14 општина због Косова, а не због Ђиласа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. август 2018.

 Демократска странка Србије изашла је из коалиције са напредњацима зато што се у последњих годину дана без икакве сумње ушло у последњу фазу „решавања“ косовског проблема која је замишљена да се заврши српским прихватањем сецесије Косова и Метохије.

И зато што је такође несумњиво да за Александра Вучића и СНС више нема повратка с тог пута. Загазили су нажалост исувише дубоко да би више могли да се извуку. У томе не желимо и нећемо да учествујемо. Ни на један начин, каже у разговору за Данас Милош Јовановић, председник Демократске странке Србије, објашњавајући шта је пресудило да ДСС напусти коалицију са напредњацима у 14 општина. Он негира и да је излазак из коалиције са СНС био услов за улазак у Савез за Србију који предводи Драган Ђилас.

* Шта се то променило у односу напредњака према Косову и Метохији, а чега није било у време када сте улазили са њима у коалицију?

– Све се променило и то квалитативно. Након ступања Александра Вучића на функцију председника Републике и пута у Вашингтон дошло је до наглог убрзања косовске политике са бесмисленим ставом да се проблем мора баш сада коначно решити. Покренут је „унутрашњи дијалог“ који је одмах претворен у фарсу и послужио је као припрема терена за предају. Исто важи и за све већи број крајње експлицитних и потпуно скандалозних изјава Александра Вучића. Од оне дате дневном листу Курир да се нада да ће правно обавезујући споразум бити потписан до оне дате загребачком Глобусу у којој је председник Србије изјавио да „сви Срби знају да је Косово изгубљено“. Да не помињем реакције власти на Апел за одбрану Косова и Метохије или све чешћу релативизацију Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Поред наведене реторике, ту су и дела односно недела јер се 26. јуна по први пут званично разговарало у Бриселу о оквирима за свеобухватну нормализацију односа Београда и јужне покрајине. Ничега од овог није било пре маја 2017. године.

* Какве везе локалне коалиције имају са политиком о КиМ?

– И те како имају везе када се политика о КиМ сведе на предају КиМ. Ако странка на власти почне да спроводи квислиншку политику, онда ту више нема места за коалиције, ни на локалу.

* Да ли је на неки начин ваш излазак из коалиције са СНС био услов за прикључење Савезу за Србију, односно да ли и када улазите у Ђиласов савез?

– Наша одука је суштински донета након реакције власти на Апел за одбрану КиМ, дакле пре било какве идеје о некаквом Савезу, чији члан узгред уопште нисмо. О томе ћемо разговарати тек од септембра.

* Које ће последице СНС имати због вашег изласка из коалиције ако њихова власт на Врачару остаје?

– Ово је начелна политичка одлука и потпуно је неважно да ли постоје конкретне последице за локалну власт СНС-а било где. Напросто, не желимо ни најмањом могућом мером да дамо било коју врсту легитимитета СНС-у у тренутку у којем та странка спроводи предају дела државне територије. Ништа више и ништа мање. Мада ми је јасно да је у данашњем, чисто меркантилистичком свету, у којем категорије одговорности и морала бледе из дана у дан, овакав једноставан и логичан став све теже препознатљив.

* Може се десити да последице осетите само ви у ДСС, јер неки општински одбори најављују излазак из ДСС и прелазак у СНС, док други траже преиспитивање одлуке о напуштању коалиције?

– У оваквим околностима и то постаје мање важно. Некада једноставно нешто морате да урадите. Тачка.

* Неки искључени чланови ДСС још раније су упозоравали да је коалиција СНС-ДСС на Врачару погубна по странку. Да ли бисте се сада сложили са њима да је одлука заиста била погубна?

– Не бих јер се тада радило о најјефтинијем политиканству с њихове стране. И дан-данас не знам зашто је на пример Врачар важнији од Чачка? Тадашњи напади на ДСС, осим што су били крајње непринципијелни, имали су потпуно другу позадину и уследили су након одлуке странке да на председничке изборе изађе са својим кандидатом – Александром Поповићем, а не да подржи туђег кандидата.

* Велики број чланова ДС је против вашег уласка у Савез, а какву реакцију ако се прикључите Савезу очекујете од сада потпредседнице Народне странке Санде Рашковић Ивић?

– Искрено, уопште нисам размишљао о томе. Ништа не очекујем. Тим пре што ћемо у оквиру странке тек разматрати питање Савеза за Србију. До сада нисмо.

* Да ли схватате какво решење Вучић нуди за Косово? И како коментаришете његов и сукоб његових чланова са неким црквеним великодостојницима?

– Схватам само да Вучић, осим предаје, нема никакво решење за КиМ. Сукоб са Црквом је само неминовна и логична последица те чињенице.

* Када Вучић прича о Косову, често говори о популационој политици и пражњењу Србије. Како на то гледате?

– Као на статистичара који констатује чињенице, а не као на политичара у племенитом значењу те речи, као неког који хоће да мења ствари.

* Да ли је подела Косова по Вама решење за обе стране, што уосталом Дачић стално заговара?

– Подела Косова је заправо подела Србије – не заборављајте то. Друго, осим што би се тиме трајно одрекли Срба и Србије јужно од Ибра, подела би носила исте геополитичке ризике и нестабилност као и потпуна предаја. У том смислу је замрзнути конфликт рационалнији избор.

* Да ли сте можда за бојкот евентуалних парламентарних избора, уколико овакви изборни услови остану и на који начин уопште опозиција може да избори измене изборних закона?

– О бојкоту као реалној и прихватљивој опцији сам говорио и током београдских избора и чак иницирао разговоре о изборним условима са другим опозиционим странкама. Остајем при истим ставовима и данас.

* Како коментаришете солирање Саше Јанковића, Бориса Тадића па и ДЈБ и најаву стварања неког другог опозиционог блока?

– Као донекле разумљиво и логично. И сам сам сматрао да је смисленије прво се окупити по политичкој сродности, а онда, евентуално, градити даље, односно правити шире окупљање.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер