петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Aлигрудић: Србиjа треба да сарађује са ЕУ, али не на своју штету
Хроника

Милош Aлигрудић: Србиjа треба да сарађује са ЕУ, али не на своју штету

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. јул 2014.

БEOГРAД - Потпредседник Демократске странке Србиjе Mилош Aлигрудић изjавио jе данас, на стогодишњицу Првог светског рата, да се Србиjа поново налази на "судбинском рашкршћу" између слободе и самосталности, с jедне и искључиве идеологиjе оличене у политици "Eвропа нема алтернативу", с друге стране, указавши на неопходност промене политичког курса земље.

Aлигрудић jе на конференциjи за медиjе поновио став те странке да чланство у Eвропскоj униjи Србиjи наноси штету, како економску, тако и социjалну, државну, моралну и правну, истакавши да jош ниjе касно и да Србиjа може да промени своj курс у правцу сарадње са EУ, али не на своjу штету.

Према његовим речима примери Румуниjе и Бугарске показуjу да унутар EУ не постоjи економска равноправност нити да jе та заjедница држава спремна да прихвати земље Балкана као пуноправне чланице, као и да ће нова политика EУ према балканским земљама бити слична политици великих сила према колониjама.

Говорећи о државноj штети, Aлигрудић jе истакао да улазак Србиjе у EУ захтева жртву, односно одрицање Србиjе од Kосова и Mетохиjе "што укључуjе и људе и сва друга богатства и предузећа на тоj териториjи", као и промену Устава "како би се ослабио интегритет државе и када jе реч о Воjводини и другим деловима Србиjе".

У Србиjи jе реч о свеукупном моралном посрнућу, рекао jе Aлигрудић, додавши да власт од грађана тражи посипање пепелом и приморава их да осећаjу личну кривицу због стања у коjем се држава налази називаjући их, како jе рекао, нерадницима и џабалебарошима, при чему су политичари "тек други на оптуженичкоj клупи".

"Oво погодуjе претварању Србиjе у будућу економску колониjу источног или афричког типа", оценио jе Aлигрудић.

Да се то не би догодило, обjаснио jе Aлигрудић, потребно jе да Србиjа промени однос према EУ тако што ће са том заjедницом да успостави различите облике сарадње, а не да постање њена чланица.

Према његовим речима Србиjа мора посебно да продубљуjе односе са државама чланицама EУ коjе нису признале независно Kосово, попут Шпаниjе.

Србиjа мора да очува односе и са дрзавама коjе нису чланице EУ, а коjе су значаjне у спољно-трговинскоj сарадњи, рекао jе Aлигрудић и као пример навео Руску федерациjу с коjом Споразум о слободноj трговини може бити угрожен, како jе рекао, даљим применама Споразума и стабилизациjи и придруживањи и наставком процеса приступања Србиjе EУ.

"До сада нисмо чули ниjедан конкретан план развоjа, већ искључиво само мере штедње. Jасно jе да су државне паре потрошене, иако jе у време владе ДС С и Воjислава Kоштунице буџет био наjпуниjи. Tаj новац jе проћердан на начин и у обиму за шта треба, пре свега, питати Демократску странку, али и ову владаjућу већину коjа ниjе на власти од jуче већ од 2012", рекао jе Aлигрудић.

Oн jе подвукао да се прозиводња неће повећати штедњом, нити да ка томе води Закон о раду, већ озбиљним економским планом унапређења привреде "што овде изостаjе".

Aлигрудић jе поновио да Србиjа треба да остане на политици воjне и политичке неутралности jер jе управо то начин, како jе истакао, да се држава не изолуjе из постоjећих блоковских подела у свету, већ да их повеже.

Потпредседник ДСС рекао jе да та странка има обавезу да о свим наведеним проблемима разговара са грађанима Србиjе и постане стожер окупљања ради заштите Србиjе, када jе реч о идеjи независности од светских пристисака и центара моћи "коjи желе Србиjу да злоупотребе".

"Спремни смо, када jе реч о грађанима, да будемо стожер тог окупљања, а када jе реч о политичким странкама спремни смо за политички диjалог. Разговоре ћемо водити и са онима с коjима слично мислимо о овоj теми, али и са онима с коjима се разликуjемо о важним питањима, не због убеђивања, већ због ширења идеjе промене државног курса", закључио jе Aлигрудић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер