петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Желимо независну комисију за Сребреницу, а не ону у чији рад се меша Стејт департмент
Хроника

Милорад Додик: Желимо независну комисију за Сребреницу, а не ону у чији рад се меша Стејт департмент

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. август 2018.

 Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да РС тражи независну комисију за Сребреницу, а не ону у чији се рад неко меша, па био то, како је навео, и амерички Стејт департмент.

"Видели смо то када је Стејт департмент подржавао (бившег високог представника у БиХ) Педија Ешдауна и када смо допунили комисију под утицајем, која је изнела низ нетачних података", казао је Додик, преноси РТРС.

Он је додао да ће све оно "што је тачно у претходном извештају бити интегрални део новог извештаја", истичући да ће у раду Комисије учествовати стручњаци.

"Неколико њих је већ прихватило да се укључи у рад. Контактиран је и један бивши судија Хашког трибунала који још није озваничио учешће, али је пристао на разговор. Извештај који направи ова комисија, Република Српска ће прихватити", нагласио је Додик.

Према његовим речима, не постоји разлог за реаговање Стејт департмента на одлуку институција РС да одбаце извештај Комисије за Сребреницу из 2004. године, а као једини разлог навео је тај што "тамо седе рецидиви претходне америчке администрације".

Додик је навео да извештај Комисије за Сребреницу није потпуно истинит и да је у њему било нетачних података, додавши да је немогуће да постоје имена особа које су страдале 1992. и 1993. године, а уврштена су у списак страдалих од 11. до 19. јула 1995. године, док истовремено није поменута ниједна српска жртва.

Он не види разлог "зашто се буне они који се залажу за причу о истини, а сад одједном не желе да је виде", оценивши да они "желе да виде шпекулативну истину, а не целовиту истину".

Стејт департмент је осудио одбацивање извештаја Комисије о Сребреници из 2004. године, наводећи да су међународни судови закључили да се догодио геноцид у Сребреници 1995. године, а Влада Републике Српске је 2004. године усвојила извештај о Сребреници, што је, како је саопштено, био важан корак у помирењу у Босни и Херцеговини.

Влада Републике Српске јуче је ставила ван снаге извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године, који је усвојен 2004. године и најавила формирање, како је наведено, "независне међународне Комисију која ће на објективан и непристрасан начин утврдити страдања свих народа на подручју сребреничке регије у периоду од 1992. до 1995. године".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер