четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: За РС је важно да Србија буде најјача држава на Балкану
Хроника

Милорад Додик: За РС је важно да Србија буде најјача држава на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јул 2011.

Бања Лука - Председник Српске напредне странке Томислав Николић изјавио у Бањалуци да је заједничка будућност Србије и Српске у Европској унији.

Он је рекао да поштује Дејтонски споразум, према којем постоји БиХ, али једнако тако постоји и РС.

"Можемо да радимо заједно у обе државе једног српског народа и мислим да нам је пут чланство у ЕУ и да је Србија учинила много тога", казао је Николић новинарима после састанка са председником РС Милорадом Додиком.

"Судбина РС је у рукама њених грађана и ми већ дуже времена нисмо имали ни једну примедбу како руководство РС брине о својој држави и своме народу", рекао је Николић.

Лидер СНС-а још је казао да данашњи састанак са Додиком није само страначки, већ "контакт одговорних људи, јер Додик је у прилици да води државу и народ".

"Отворили смо много питања, од којих су нека била и табу у нашим сусретима и драго ми је да смо те основне поставке веома јасно утврдили", рекао је Николић.

Наводећи да је разговарано и о сарадњи са Додиком после следећих избора у Србији, он је казао да ће се сарадња са РС наставити без обзира на то ко победи на изборима у Србији.

"Председник Додик је јасно рекао да није његово да подржи било коју политичку странку у Србији, јер је то на њеним грађанима, а да је на њему да после избора учини све што је могуће да две републике што боље сарађују", казао је Николић.

Лидер СНС-а најавио је да ће ускоро разговарати и са представницима других политичких странака, које представљају друге народе у БиХ.

У разговору са Додиком учествовао и заменик председника СНС-а Александар Вучић.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је за Бања Луку од кључне важности да Србија буде најјача земља на Балкану, јер ће то ојачати и позицију овог ентитета.

"За нас је битно да Србија буде јака, не да бисмо се конфронтирали са другима и јасно нам је да званични Београд мора имати добре односе и са званичним Загребом, Сарајевом, Подгорицом и осталима", рекао је Додик новинарима после састанка са Николићем.

Председник РС је казао да је Николића обавестио о покушајима разградње Дејтонског споразума, наглашавајући да се РС залаже за поштовање слова, а не духа Дејтонског споразума, који често намећу одређени међународни политички фактори и политички кругови из Федерације БиХ.

"Дејтонски споразум остаје темељ наше сарадње и наших погледа. РС је императив свих наших политичких активности и ми БиХ схватамо као државну заједницу, два ентитета и три народа. БиХ мора бити довољно репрезентативна да одрази ту унутрашњу структуру БиХ", рекао је Додик.

Он је поручио да држава БиХ не може бити надређена својим конститутивним деловима, односно ентитетума.

"Што се тиче саме БиХ, примарни однос мора бити на релацији Србија-РС. Сматрам да у Србији постоји погрешно схватање политичког Сарајева, које мора у себи садржавати две компоненте, а то су два ентитета и три народа, а не политички центар надређен РС", истакао је он.

Према његовим речима, за РС је важно да има што шире контакте са политичким субјектима у Србији, међу којима је и СНС, посебно с озбиром на чињеницу да у РС постоји огранак ове странке.

Наводећи да ће се у Србији следеће године одржати општи избори, Додик је казао да ће РС поштовати демократску вољу народа и да ће наставити да сарађује без обзира који субјект освоји власт.

"За РС је данас битно и да се политичка сцена ослободи стереотипа да су различити политички програми и партије непријатељи, јер се мора пронаћи један скуп заједничких политичких и програмских интереса који, без обзира на разлике, мора да буде поштован", навео је председник РС.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер