четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Војна неутралност дефинитиван став РС, САД морају да се навикну да је наш став дефинитиван
Хроника

Милорад Додик: Војна неутралност дефинитиван став РС, САД морају да се навикну да је наш став дефинитиван

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јануар 2019.

 БАЊАЛУКА - Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је дефинитиван став Републике Српске (РС) војна неутралност и неулазак у било који војни савез и да очекује да томе остану привржени и представници РС у Савету министара.

РТРС преноси да је Додик у изјави Срни, коментаришући позив америчког државног секретара Мајкла Помпеа Председништву БиХ да прихвати национални годишњи програм за НАТО, Додик казао да је са тим писмом упознат из медија и да је брига Американаца за ситуацију у БиХ континуирана.

"Они покушавају да нађу било шта за шта би се могли закачити, али морају да се навикну да је наш став дефинитиван у том погледу. Република Српска је за војну неутралност и неулазак у било који војни савез", рекао је Додик.

Наводи се да је он поновио да је у погледу НАТО и Акционог плана за чланство став Српске и његов лично - приврженост Резолуцији Народне скупштине Републике Српске о војној неутралности.

"Очекујем и од представника Српске у Савету министара да остану привржени Резолуцији Народне скупштине о војној неутралности. Свака врста друге одлуке била би против интереса Српске и довела би свакога ко би се понашао на тај начин у позицију да крши одлуке највиших органа Републике Српске", навео је Додик.

Он је додао да БиХ има оквир који се зове Партнерство за мир и сарађује са НАТО и да су, у том погледу, остварене многе заједничке активности, али да су нови захтеви који су испостављени нешто друго.

"Позивање на неке раније донете одлуке су потпуна конфузија. Ако су донете одлуке, зашто траже нове. У сваком случају нових одлука које подразумевају приближавање НАТО неће бити зато што Српска и српски народ, из разлога који смо раније објаснили, првенствено што нас је НАТО бомбардовао и што су нам нанели озбиљне губитке у људском и материјалном смислу, не може да прихвати чланство у том савезу", рекао је Додик.

Наводи се да је Додик оценио да ни Комисија за НАТО интеграције која се бавила овим питањем није завршила посао.

"Све је то конфузно. Позивање Помпеа на раније донету стратегију спољне политике БиХ коју је усвојио Младен Иванић није аргумент јер стратегија није правно обавезујућа", казао је Додик.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер