Хроника

Милорад Додик: Тужилаштво не жели да процесуира злочине над Србима

Штампа
субота, 12. децембар 2009.

Премијер Републике Српске Милорад Додик оцењује за РТС да је пример за селективну правду одлука шефа Посебног одељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ међународног тужиоца Дејвида Шведемана да се сагласи са обуставом истраге у предмету Тузланска колона.

Потребно је да се отвори питање кривице свих у рату, па и Срба, каже Додик.

"Заиста је дегутантно да се готово сви злочини над Србима систематски прикривају, па и од стране међународних тужилаца. Треба рећи да је раније тужилаштво у Бијељини покренуло то питање, али је тужилаштво у Сарајеву изузело тај предмети и на тај начин спречило Републику Српску да спроводи истрагу о том злочину", рекао је Додик.

Премијер РС каже да нове чињенице указују на то да се систематски опструирају докази о злочинима над Србима: "Као да је 29.000 Срба у БиХ само себе побило или да су их побиле хуманитарне организације, па зато нико не сноси одговорност."

"Јасно је утврђено да за те злочине постоји командна одговорност и зна се ко је преговарао да војници изађу из Тузле, ко је био одворан и ко је у то време командовао у Тузли", наглашава Милорад Додик. "Међународни тужиоци, смештени у Сарајеву, нису ни задужени да нађу кривца, него да пролонгирају истрагу како би се све заташкало и довело у стереотип о колективној кривици Срба", сматра Додик.

Премијер РС је закључио да је зато недопустив такав став тужилашта у Сарајеву јер доводи у питање његов већ пољуљани легитимитет од стране Срба и РС, као места за утврђивање правде и права. Тужилаштво у Сарајеву не може да негира нити да заташка злочине над Србима, наводи Милорад Додик. 

Јуче се шеф Посебног одељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ међународни тужилац Дејвид Швендеман сагласио да се обустави истрага у предмету Тузланска колона.

Он је образложио да је истрага спроведена у складу са законом и да прикупљени докази не поткрепљују оптужбе против осумњичених за злочине над припадницима ЈНА, који су се повлачили из Тузле 15. маја 1992. године.

Министарство унутрашњих послова РС тражиће од Високог судског и тужилачког савета БиХ да преиспита одлуку Тужилаштва БиХ и да предмете Тузланска колона и логор Брадина на подручју Коњица додели другом тужиоцу.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]