четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: РС ће подржати Хрвате у захтеву за стварање њиховог ентитета у БиХ
Хроника

Милорад Додик: РС ће подржати Хрвате у захтеву за стварање њиховог ентитета у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

Бањалука -- Милорад Додик рекао је да ће РС подржати Хрвате да имају свој ентитет у БиХ и да РС не дотиче то да ли ће у БиХ "бити неки трећи или пети ентитет".

"У политичком договору који имам са представницима политичког живота хрватског народа јасно је да, у комбинацији ентитета за Хрвате, нико не додирује РС и нама ништа друго није важно", рекао је Додик, коментаришући извештај Међународне кризне групе, у којој се као једна од опција за решење кризе у БиХ помиње потреба стварања трећег, односно хрватског ентитета.

Председник Републике Српске је за РТРС казао и да став из тог извештаја, да Босна и Херцеговина клизи ка распаду, представља можда најбољу оцену за БиХ.

Он је подсетио да РС има јасан став - да Босна и Херцеговина мора да се врати на Дејтонску изворну структуру или је неодржива.

"То значи да БиХ у годинама које долазе мора да се врати на то да има једног председавајућег Савета министара и два министра, а да је све остало вишак и наметнуто. Прича о БиХ као некој наводној федерацији, која се помиње у овом извештају, закаснела је идеја. БиХ може само да буде унија независних држава на овом простору, а можда још нисмо закаснили за неку причу о конфедерацији", казао је председник РС.

Медјународна кризна група (ИЦГ) и део чланова Европског парламента поново су покренули питање организације БиХ са три, односно четири територијалне јединице, што би, како сматрају, био излаз из "тренутног политичког хаоса" у тој држави.

У специјалном извештају о БиХ, аналитичари ИЦГ-а, неформалне групе коју чине бивши амбасадори и експерти разних области, на овај начин виде решење кризе.

Томе се, медјутим, оштро противе бошњачки политичари који не желе ни да чују за територијалну реорганизацију земље, уколико то подразумева децентрализацију, у овом случају унутар Федерације БиХ, стварањем хрватског ентитета.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер