уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: РС ће кренути својим путем ако се крши Дејтонски споразум
Хроника

Милорад Додик: РС ће кренути својим путем ако се крши Дејтонски споразум

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. септембар 2009.

Премијер Републике Српске Милорад Додик изјавио је јуче да ће Република Српска кренути својим путем ако међународна заједница буде кршила Дејтонски мировни споразум.

„Република Српска ће уговор из Дејтона поштовати, али, ако међународна заједница крши тај споразум, ми ћемо кренути својим путем јер нема циља који може утицати да било коју нашу надлежност пренесемо на БиХ”, рекао је Додик. Најављујући повлачење српских представника из заједничких институција БиХ, Додик је поручио да РС неће прихватити сет закона које је високи представник у БиХ Валентин Инцко наметнуо у вези са окончањем супервизије у дистрикту Брчко. Додик је навео да ће „све што је РС отето, морати да буде и враћено”, додајући да власти овог ентитета „не желе сукобе, али да свима мора бити јасно да је РС стварност”.

„Инцко нема лоше намере, али има лошу навику да подлеже утицају недобронамерних људи”, навео је Додик, нагласивши да су последње одлуке које је Инцко донео „подметнуте од стране одређених службеника ОХР-а”. Премијер РС је поручио да његов Савез независних социјалдемократа прекида сваку врсту сарадње са Странком демократске акције, најављујући смену министара СДА у Влади РС и повлачење министра СНСД из Владе Федерације БиХ.

Подсетимо, Влада РС најавила је тужбе против високих представника међународне заједнице у БиХ који су кршили Дејтонски споразум. Како је „Политика” већ писала, влада РС се на овај корак одлучила због Инцкових одлука од 18. септембра. Тада је високи представник ЕУ наметнуо сет закона којима је изменио расподелу средстава која БиХ припадају на основу споразума о сукцесији некадашње СФРЈ, променио прописе о држављанству дистрикта Брчко и увео нова правила корпоративног управљања и принципе за отварање тржишта електричне енергије.

Влада Републике Српске закључила је 24. септембра да је Инцко прекорачио дејтонска и бонска овлашћења и да због тога не прихвата његов покушај да наметне законе.

Како се очекује, одлуке Владе РС о неприхватању Инцкових закона би у среду требало да изгласа и парламент РС.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко јуче није желео да саопшти које ће мере предузети ако парламент РС подржи закључке ентитетске владе, наводећи да су последње одлуке које је наметнуо у складу с Дејтонским мировним споразумом и ранијим договорима ентитета.

Како преноси Бета, Инцко је рекао да му није јасно зашто је РС бурно реаговала на његове одлуке. Он је рекао да БиХ може ићи само у једном смеру, а то је напред, а никако не назад. Високи представник у БиХ оценио је да „неки у БиХ желе да произведе кризу по сваку цену кризу”. Инцко је најавио да ће скинути санкције за 190 особа, које су им наметнули његови претходници, али није прецизирао када ће се то десити.

Председник Србије Борис Тадић разговарао је у Њујорку с председавајућим Председништва БиХ Жељком Комшићем о билатералним односима, саопштено је из Председништва БиХ.

„Наглашена је потреба решавања отворених питања и побољшања укупне атмосфере у међусобним односима”, наводи се у саопштењу и додаје да су се Тадић и Комшић сагласили да треба убрзати потписивање уговора о граници између Србије и БиХ, у форми која неће изазивати даља одлагања. Како преноси Бета, закључено је да је потребно наставити и убрзати процес сукцесије имовине бивше СФРЈ и ојачати све облике међусобне економске сарадње.

Наводи се и да је Комшић „поставио питање око давања агремана за амбасадора БиХ у Србији”, указавши на елементе једностраности у неким потезима Србије у сарадњи с БиХ и на опасности које из тога произлазе.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер