среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Република Српска неће доводити у питање свој статус због ЕУ
Хроника

Милорад Додик: Република Српска неће доводити у питање свој статус због ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2010.

Република Српска (РС) неће доводити у питање свој статус због приближавања Европској унији (ЕУ), истакао је председник владе РС Милорад Додик у интервјуу бечком дневнику "Стандард".

Он је објаснио да РС није спремна за велике промене Устава Босне и Херцеговине (БиХ), али да је спремна да гласа за промене, које налаже Европски суд, а које се тичу тога да рецимо сви грађани БиХ треба да имају право да се кандидују за председника.

Одговарајући на питање о реформама које се блокирају у парламенту БиХ и које успоравају прилближавање ЕУ, Додик је рекао да Унији прилазе земље које то желе и које су испуниле потребне предуслове.

"Нити ЕУ, нити међународна заједница присиљавају ове земље на нешто. То је само у Босни тако", рекао је Додик.

Он је објаснио да начелно у БиХ постоји жеља за приступом ЕУ, али формално није никада о томе одлучено.

"У РС постоји значајна подршка прикључивању. Међутим, постоји, такође и скептичност. Ја сам лично за европски пут. Он међутим не води промени политичког система", указао је он.

Додик је на питање да ли су реформе услов за прикључење Унији, одговорио да нису, већ да је увек реч о неким европским принципима, који нигде нису устоличени.

Председник владе РС је, такође, оценио да је дошло до једне врсте "сребренизације" рата.

"Бошњаци су се стилизовали у жртве рата и желе да се реванширају, тако што ће Србе представити као "геноцидни народ", објаснио је он.

На питање о његовој изјави да у Сребреници није убијено више 7.000 људи, као што тврди Хашки Трибунал, већ 3.500, Додик је рекао да је погрешна политика инсистирање на бројкама.

"Када је Педи Ешдаун био високи представник, он је присилио владу да потпише један извештај, који је сам саставио. Након тога је комисија пронашла да је од наводно мртвих 500 људи у животу", рекао је он додавши да хиљаду жртава није страдало у Сребреници већ на другим ратним поприштима.

"Не поричем да је то био злочин. Али мора да постоји жеља да се сазна истина. То се све само уклапа у стереотип. Од легенде да је у рату страдало 300.000 муслимана, фабриковала се иницијатива против Србије. У стварности је цео рат коштао 96.000 људских живота, од тога 30.000 Срба.", истакао је Додик.

Он је рекао да се прећуткује да у Сарајеву сада живи 95 процената муслимана, а да је пре рата било 40 процената Срба и навео податак да се у Босни у последњих десет година изградило више од 1.100 џамија.

Додик је оценио да је високи представник у БиХ задужен првенствено за спровођење Дејтонског споразума у његовој основној форми.

"Ми смо у БиХ и са тиме немамо никакав проблем. Међутим у Босни какву замишља високи представник Валентин Инцко нећемо остати.", истакао је Додик подсетивши да су у прошлости високи представници користили правно и политичко насиље, игнорисали Дејтонски споразум и понизили РС.

Додик је, такође рекао да ангажман високих представника има и пословну позадину.

"Сваки високи представник је након свог одласка остављао доминацију земље из које долази. Са Аустријанцем Волфгангом Петричем су дошле аустријске банке. Немац Кристијан Шварц- Шилинг је чак и лично ступио у пословне везе са муслиманом Ејупом Ганићем, који Србе сматра ратним злочинцима", навео је Додик.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер