петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик прекида сваку сарадњу унутар Председништва БиХ: Република Српска је уставна категорија и не може се довести у питање њено име
Хроника

Милорад Додик прекида сваку сарадњу унутар Председништва БиХ: Република Српска је уставна категорија и не може се довести у питање њено име

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. јануар 2019.

Република Српска је уставна категорија и њено име не може бити доведено у питање, поручио је председник СНСД и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик.

Он је то изјавио поводом најаве СДА, Бакира Изетбеговића, да ће покренути иницијативу за промену имена Републике Српске.

"Република Српска је уставна и међународно призната категорија и по оцени Венецијанске комисије из 2005. године", нагласио је Додик на ванредној конференцији за новинаре.

Додик је рекао да је оваква иницијатива СДА постојала и раније и да ју је покренуо Сулејман Тихић, али ју је под утицајем странаца повукао.

Овог пута иницијатива није покренута само памећу СДА, већ неких са стране, казао је Додик и упозорио да је иницијатива о промени имена Републике Српске истовремено и позив на раздруживање тог српског ентиета од БиХ.

"Ово је истовремено иницијатива за раздруживање Републике Српске од БиХ. Република Српска нема намеру да трпи и да чека исход тог процеса немајући притом поверења у одлуке у Уставне суда БиХ", поручио је.

Бошњаци, истакао је, не желе никога у БиХ, у БиХ се мајоризују Хрвати, омалажавају хрватски кантони и онемогућавају се Хрвати да учествују у доношењу квалитетних одлука.

Ово, подсетио је, није прва оваква иницијатива, а претходила јој је она о Дану Републике Српске, коју је такође поднео Бакир Изетбеговић.

Све до решења овог питања, Додик је рекао да ће прекинути сваку сарадњу унутар Председништва БиХ и у разговорима за формирање Савета министара БиХ.

"СДА овом иницијативом жели да проблематизује Републику Српску. У Уставу БиХ у Члану 1. став 3 пише да је БиХ састављена од два ентитета - ФБиХ и Република Српска. Самим тим Српска је уставна категорија и не може се довести у питање њено име", рекао је Додик.

Он је истакао да је иницијатива неприхватљива и неспојива са Уставом БиХ.

"Иницијатива није нова и покренута је под сугестијом неких странаца. Говори се о томе да је то иницијатива коју Бошњаци имају у котинуитету и она се неће скинути с дневног реда јер на тај начин они желе да проблематизују Републику Српску", казао је Додик.

Поручио је да нема разлога да верује Уставном суду БиХ с обзиром да је пракса показала да су у неким случајевима, где није било основа, одлуке ипак доношене.

То је казао је и најбољи показатељ да су се све иницијативе покретане у вези са променом Устава односиле на надлежност БиХ.

"Хоћу да кажем да је Република Српска уставна и међународно призната и по оцени Венецијанске комисије је фактор међународног права јер је потписала све анексе, па и анкес четири Дејтонског споразума", казао је Додик.

Република Српска, истакао је, призната као страна у договарању Дејтонског споразума, а касније у Њујорку је потврђена и као страна споразумевања.

Подсетио је да је раније, Ричард Холбрук, који се сматрао творцем Дејтонског соразума био против тога да РС остане као територијална политицка заједница, али је Алија Изетбеговић на то присто.

"РС је неупитна као што је и њена територијална и политичка организаиција. Стога је било каква иницијатива неприхватљива, неспојива са Уставом, неспроводива и томе неће бити расправе", јасан је Додик.

Структура РС је, истакао је, видљива на свим пољима, па и на томе да је, како је рекао, он биран на простору Реублике Српске као српски члан Председништва БиХ.

"То су докази да је РС уставна, страна у дејтонским договорима и као таква неупитна и њен назив и њено постојање", истакао је Додик и додао да нема никаквог разлога да верује Уставном суду у коме три од девет судија могу да донесу одлуку какву год желе.

Зато, казао је, Република Српска сумња у добре намере Уставног суда БиХ.

Додик је рекао да је за сутра сазвао председнике свих политичких парламентарних странака у НСРС и Парламенту БиХ како би размотрили актуелну ситуацију и донели некакве закључке.

"Веома је важно да РС још једном искаже консензус по том питању", рекао је Додик и најавио да ће бити сазвана седница НСРС и да ће бити предложене мере које ће, како је рекао, бити адекватне.

Ако иницијатива буде поднесена и дође у Уставни суд, а посебно ако то уради Шефик Џаферовић, Додик је рекао његово учешће у раду Председништва бити доведено у питање".

ПОГЛЕДАЈТЕ ВИШЕ: СДА: Покренућемо правну процедуру пред Уставним судом БиХ ради “преиспитивања тренутног назива Републике Српске”

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер