петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Нисмо заборавили НАТО злочине - без одлуке РС БиХ не може ући у алијансу
Хроника

Милорад Додик: Нисмо заборавили НАТО злочине - без одлуке РС БиХ не може ући у алијансу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

Предсједник РС Милорад Додик изјавио је данас да ће у ери и култури одржавања референдума вјероватно и српски народ добити прилику да одржи референдум који ће одредити његове стратешке позиције, не само у погледу приступања НАТО-у.

Додик је рекао да референдум о уласку у НАТО подразумијева обавезу за политичаре у Српској и из Српске.

Он је нагласио да српски народ још није залијечио све ране од НАТО бомбардовања и не може заборавити да се НАТО сврстао против Срба у БиХ и на Косову. "Да ли ће се отићи у НАТО о томе ће дефинитивно одлучити народ у Српској и то на референдуму", рекао је Додик истичући да нису у праву они који говоре да се такав референдум не може одржати.

Он је нагласио да без одлуке Српске ни БиХ не може ићи ка НАТО-у, а да се управо то питање покушава ријешити уставним промјенама.

"Појединачно, не можемо да прихватимо малверзације око књижења војне имовине и рекли смо да готово нема проблема са локацијама које се налазе у РС, али те врсте разних или ситних и крупних превара које смо доживљавали у прошлости морамо да зауставимо", рекао је Додик.

Додик је подсјетио да је још 2013. године речено да ће се питање војне имовине рјешавати у оквиру укупне имовине, те да би то било довољно да се крене у Акциони план о чланству у НАТО-у /МАП/, односно на пут ка придруживању.

Он је рекао да се НАТО посљедњих неколико година додатно поларизовао у функцији нечега што би могло да има штету или изложи одређеним проблемима РС и српски народ.

"НАТО који улази у конфронтацију, прије свега, са Русијом доводи нас у позицију да се сврстамо на једну или на другу страну, а мислим да ми не бисмо смјели да се сврставамо, посебно не против Русије у том неком евентуалном, хипотетички гледано, сукобу", рекао је Додик.

Према његовим ријечима, састанак у Варшави, који ће бити одржан за неколико дана, очигледно ће послужити додатној поларизацији односа Запад и НАТО - Русија.

Он је додао да нема одлучивања у институцијама БиХ без јасног става из Српске.

"Очигледно је да се ово почело уважавати и очекујем да оваква пракса неће бити прекинута. Људи из Републике Српске знају шта су наши ставови, који се не могу креирати у Сарајеву под притиском странаца или неке атмосфере, а одлуке од капиталног значају су као ове о Споразуму о стабилизацији и придруживању /ССП/", рекао је новинарима Додик.

Он сматра да би на дневном реду сједнице Предсједништва БиХ била предложена адаптација ССП-а да је могла бити усвојена.

"Видимо шта се дешава са Европом, а елементарна памет налаже да се стане мало и сагледа куда иде Европа да бисмо ми могли да знамо гдје ћемо. Сада се зна да Европа није оно што је била прије пет година и да неће бити, те би због тога требало да сачекамо и видимо њену позицију", додао је Додик.

Он је подсјетио да је Република Српска у недјељу, 26. јуна, одбацила предложену адаптацију ССП-а.

"Као предсједник сам окупио све представнике законодавне и извршне власти, те различитих удружења и сви су били јединствени да је предложена адаптација ССП-а погубна за нашу привреду и прерађивачку индустрију. Као политичари то не можемо да игноришемо и зато имамо јединствен став", рекао је Додик.

Он је подсјетио да су на састанак о ССП-у били позвани и представници Републике Српске у институцијама БиХ.

"Треба знати да је Савјет министара БиХ, сагласношћу наших министара, гласао за адаптирани ССП и да је још било преостало да се изјасни Предсједништво БиХ", подсјетио је Додик.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер