петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Неопходно одржавање посебне седнице Народне скупштине РС, на којој би се размотрио рад Суда и Тужилаштва БиХ
Хроника

Милорад Додик: Неопходно одржавање посебне седнице Народне скупштине РС, на којој би се размотрио рад Суда и Тужилаштва БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. октобар 2017.

 Председник РС Милорад Додик изјавио је да је неопходно одржавање посебне седнице Народне скупштине РС, на којој би се размотрио рад Суда и Тужилаштва БиХ.

Додик је рекао и да је потребно продужење рока за одржавање референдума о раду ових правосудних институција, као и допуна одлуке о референдумској комисији на бази претходно прибављење сагласности свих политичких фактора у РС, посебно опозиције у РС.

"Позивам опозицију да подржи одржавање референдума у РС, неопходним изменама закона, у року од десет дана. Уколико те подршке не буде, одлуку о референдуму треба привремено повући до постизања консензуса у РС", казао је Додик новинарима после консултативног састанка, који је сазвао поводом одлуке Суда БиХ да изрекне ослобађајућу пресуду бошњачком ратном команданту у Сребреници Насеру Орићу. 

У међувремену, додао је, треба подржати иницијативу да се организује потписивање петиције с питањем идентичним референдумском питању о Суду и Тужилаштву БиХ, како би се обезбедило најмање пола милиона потписа за ову иницијативу на простору РС. 

Референдумско питање гласи - да ли подржавате наметнуте одлуке високог представника и да ли подржавате рад Тужилаштва и Суда БиХ на територији РС? 

Ученици састанка, којем нису присуствовали представници опозиције у РС, као ни представници Савеза за промене у заједничким институцијама БиХ у Сарајеву, затражили су да у року од месец дана високи представник у БиХ Валетин Инцко достави извештај о свом раду Народној скупштини РС. 

Председник РС је изнео низ оптужби на рад правосуђа БиХ, оптуживши Суд и Тужилаштво за пристрасност према српским жртвама рата. 

На састанку је оцењено да би повлачење српских судија и тужилаца из Суда и Тужилаштву БиХ било најбоље решење, али само ако добију подршку српских представника у заједничким институцијама БиХ. 

Они би се повукли из тих институција све до доношења нових закона о Суду и Тужилаштву БиХ, према којима би се судије и тужиоци бирали у парламенту БиХ. 

Учесници састанка су оценили да су "Суд и Тужилаштво неуставни и антидејтонски, наметнути од високог представника, подржани од дела међународне заједнице и да су, као такви, неприхватљиви за РС". 

Истакнуто је и да Суд и Тужилаштво БиХ "не доприносе помирењу народа", као и да би такав рад правосуђа БиХ могао да изазове несагледиве последице за опстанак БиХ. 

Наведено је и да су Срби у Суду БиХ осуђивани за геноцид и најтеже злочине, да је 41 Србин оптужен или осуђен за та кривична дела, али ниједан Бошњак или Хрват. 

"Правосуђе БиХ је Србима до сада пресудило 1.728 година затвора или 74 посто укупно пресуђених случајева, Бошњацима је тај процент 14 посто, а Хрватима само 11 посто" казао је Додик. 

На састанак код Додика нису дошли представници Савеза за промене, оптуживши га да изазива и подстиче поделе, те узрокује мржњу и сукобе својим неодмереним и непримереним јавним деловањем против оних који износе у јавност ставове с којима се не слаже. 

На састанак нису дошли лидери СДС-а Вукота Говедарица, ПДП-а Бранислав Бореновић, НДП-а, Драган Чавић, нити представници Савеза за промене у власти на нивоу БиХ, члан Председништва БиХ из РС Младен Иванић, заменик председавајућег Представничког дома парламента БиХ Младен Босић, нити министри у Савету министара БиХ Игор Црнадак, Мирко Шаровић и Драган Мектић. 

На састанку код Додика били су представници Владе РС, председници политичких партија владајуће већине у Народној скупштини РС, директор полиције РС Дарко Ћулум, као и представници неких борачких организација.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер