уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Не навијам за БиХ јер су ми све емоције на страни Србије
Хроника

Милорад Додик: Не навијам за БиХ јер су ми све емоције на страни Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. новембар 2009.

Гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у, премијер Републике Српске Милорад Додик рекао је да ОХР и институција високог представника треба да престану са радом, јер ометају развој демократије и Дејтонски пут БиХ.

На питање Главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића о политичким баражима у БиХ, и данашњем састанку Већа за имплементацију мира, у Сарајеву, Додик је рекао да је у условима мира, већ 14 година након Дејтонског споразума то апсурд, и да је то "Веће самопроглашено, јер га нема у Дејтону ни релевантним резолуцијама СБ УН".

Додик је истакао да су сви фактори у Европи, од Председништва ЕУ до Олија Рена, комесара за проширење рекли да БиХ не може у ЕУ, док се не угаси ОХР.

"Али тамо, у ОХР-у још има људи који добро живе, они су поборници робусне интервенције међународне заједнице, рецимо да Високи представник намеће закон да смењује људе", рекао је премијер РС.

Додик је рекао да "не зна о чему ће Веће за имплементацију одлучивати".

"Они су нас политичаре на неки начин саслушавали, а ја сам свој став рекао јасно да га треба затворити и да су додатне уставне промене превара и лаж међународне заједнице".

"Ми смо посвећени БиХ на европском путу, па не желимо бити стални експеримент Високог представника који је понижавао РС, али то није ништа ново. Или смо партнери или одлуку не прихватамо", рекао је Додик.

Што се тиче извештаја који је послат СБ УН, у коме се каже да је "стање у БиХ много боље него што се о томе говори, Додик је рекао да лидери РС служе као експеримент странцима, и да је суштина тог извештаја управо у томе што су раније многи били у немогућности да било како реагују.

"Ми желимо да вратимо наша Дејтонска права, да се обратимо са својим мишљењем, а Високи представник је конституисан тако што је Анекс 10 Дејтона потписало пет страна-Србија, Хрватска, РС, Федерација БиХ и нека имагинарна БиХ Алије Изетбеговића".

Извештај је, каже Додик, само право на мишљење, а "ми смо и у фебруару рекли да постоји напредак који се не валоризује на прави начин, због тога што у Међународној заједници хоће да задрже посао, а ја, или неко у будућности, увек ће бити главни кривац".

Додик је нагласио да је неприхватљиво једнострано обавештавање о ситуацији у БиХ.

"Хтели смо да кажемо да Босна није лудачка земља, и да смо ми легалисти Дејтона, јер га сви руше".

На питање Главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића да у разговорима о Уставу БиХ неће преговарати на састанцима које организују странци, Додик је рекао да "странци немају шта да раде у разговорима о европским питањима и европском путу Босне".

Став РС је, рекао је Додик, да је БиХ споразумна, и ако се разгради Дејтон, та БиХ не може да постоји, а са друге стране Сарајево никада неће прихватити постојање РС и суживот.

"У самом Сарајеву данас више има Кинеза него Срба и Хрвата заједно", рекао је премијер РС.

"Ја сам непоправљиви југоносталгичар, а када се Југославија распадала нове државе су настале на бази националне хомогенизације, а само БиХ на апсурдан начин. Добила је задатак да гради неку врсту јединства и демократичности на бази мултиетничности и мултикултуралности", рекао је Додик.

Додик је рекао и да је "БиХ направљена споразумно, али да се људи никада нису изјаснили какву је заиста желе".

О одрживости БиХ дипломате у Сарајеву расправљају на састанцима и забавама, каже Додик, и "зато их ја не посећујем, а сада када се види отпор у РС они хоће и Србију да врате у одређене процесе, али наивно је веровати да се на тај начин неко приволи да уради што није у интересу РС", рекао је Додик.

О изјави америчког амбасадора да је Бутмир шанса за Босну, Додик каже да је и то притисак, и да је српски идентитет у БиХ, неразумљив за Американце, на основу њиховог искуства.

Додик каже да не навија за БиХ, јер су све емоције на страни Србије.

"И није ми проблем да сам крив пред американцима, али нећу дозволити да Срби у БиХ буду мањина. Сарајево хоће упорну доминацију над Бањалуком, и попушта се ономе ко хоће доминацију, а не суживот, а суживот никако није могућ на такав начин. Али је могућ суживот РС као федерације".

На питање о томе да је једини спас Босне садржан у формули "Дејтон заувек", Додик истиче да се у РС ништа добро није осетило, да су отете 54 надлежности, али да је добро што је на нивоу БиХ надлежност око одбране.

"Војска БиХ је војска НАТО, њима командују амерички и НАТО представници, а не људи из БиХ. Њима се управља и то је тако", рекао је Додик.

Што се тиче уласка БиХ у НАТО, Додик каже да НАТО интеграције апсолутно не треба да буду спорно питање.

Око евентуалне спремности да прихвати осам Уставних промена да би се деблокирао процес европских интеграција, Додик је рекао да мора постојати нека активна позиција.

"Ми одбијамо бутмирски папир, али нећемо бити лоши момци до краја, осам ствари можемо да прихватимо, и то је иницијални предлог који може доћи до Парламента".

Што се тиче хрватске стране у БиХ, Додик каже да су "Хрвати у Федерацији редовно преглашавани, жртвовани за Туђманову политику, и морали да приступе Дејтону".

Хрватска позиција, каже премијер РС, више зависи од тога колико прати РС него од помоћи Хрватске.

На питање да ли је Босна поново постала место укрштања великих сила, Додик је рекао да су последњих дана "многи прошли и хтели да изразе љубав према њој. Ја једино волим РС, јер ствар ангажмана није питање љубави, и више волим Србију него БиХ.

"Ако је пак питање рација онда Дејтон гарантује Босну, и ми то морамо да поштујемо, без обзира на примедбе о нашем положају.

"Са најбољим успоменама сећам се патријарха, и свих наших сусрета, сећам се човека тихе нарави, који је пленио мирноћом, а саговорницаима није дозвољавао да мисле о свему другачије него мирно. Често је био у РС, и у време рата, да заједно са народом помогне да нађе себе и свој пут у тешким временима", рекао је премијер РС Милорад Додик.

"Био је човек народа и наше вере и цркве, човек који је у најтежим тренуцима ишао против овог времена, што није било лако, а и многи га нису разумели. Најбоље могуће је промовисао православље и приближио цркву и власт".

"Његов завет јесте да у времену после њега мора да се успостави веће јединство Цркве, да се она трансформише и још више приближи народу", рекао је Додик.

Читава Влада ће бити на патријарховој сахрани, јер то говори о односу РС према том човеку, истакао је премијер РС.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер