субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Криза у БиХ не може да буде решена притиском из ЕУ
Хроника

Милорад Додик: Криза у БиХ не може да буде решена притиском из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. мај 2010.

Председник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је да политичка криза у Босни и Херцеговини не може бити решена притиском Европске уније.

„Одбијам политику силе и спреман сам да разговарам о свим питањима везаним за БиХ кроз дијалог и компромис”, рекао је Додик.

Брисел тражи да Република Српска и муслиманско-хрватска федерација промене устав, како би ојачале централне власти БиХ, што је неопходно да би земља постала чланица ЕУ.

Додик је изјавио да партнери Републике Српске у разговорима о промени устава „нису Сједињене Америчке Државе, Европа, Русија или Турска”.

„Наши партнери су представници Муслимана и Хрвата”, рекао је Додик.

„Ценимо европске интеграције, али унутрашњи односи у БиХ су у нашој надлежности”, изјавио је Додик, уз оцену да само искрен дијалог етничких заједница у БиХ „може довести до устава који би осигурао да држава функционише”.

„Нисмо спремни да угрозимо нашу аутономију из било ког разлога, а посебно не због централизације Босне”, рекао је Додик.

Он је изјавио да је „повређен” због позива новог шефа британске дипломатије Вилијама Хејга да ЕУ заоштри политику према БиХ и оценио да се ради о кораку уназад.

„Не решавамо тешкоће на тај начин, ни у Босни, нити било где другде. Јасно је да нас сматрају за другоразредни народ који разуме искључиво језик батине”, рекао је Додик.

Он је оценио да је „ранотежа заснована на два ентитета и три заједнице, са минималним функцијама централних институција, једини ефикасан модел за БиХ”.

Идеја да је „потпуна централизација најбоље решење је неприхватљива за нас и увек ћемо је одбијати”, изјавио је Додик агенцији АФП.

Додик је рекао да је „спреман да размотри независност Републике Српске уколико њена аутономија буде угрожена”, али је додао да референдум о независности сада није на дневном реду.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер