петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Хипотетички, сада и РС може да уради што и Албанци
Хроника

Милорад Додик: Хипотетички, сада и РС може да уради што и Албанци

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јул 2010.

Бањалука, Београд - Мишљење Суда у Хагу утицаће на ситуацију у Босни и Херцеговини и отвара хипотетичку могућност да Република Српска учини исти што и косовски Албанци, али о томе ћемо размислити после одржавања избора у БиХ и РС на јесен, поручује у разговору за Данас премијер РС Милорад Додик.

Какве би могле да буду последице мишљења Међународног суда правде?

- Мишљење МСП није обавезујуће, али није без правне снаге и сигурно ће детерминисати односе у будућности. Оно је спекулативно и није уважило међународно право, у правом смислу. Србија је још једном потцењена и понижена и то говори о томе да још увек постоји снажан политички фронт против Србије и српског народа пре свега у државама које су признале независност Косова.

Увек сте говорили да ће Запад на неки начин "преварити" Србију. Да ли се то сада догодило?

- Мислим да јесте. Преварено је читаво међународно право. Ко год бар мало познаје право, зна да је основа међународног правног поретка територијални интегритет. Сада се каже да одлука која нарушава територијални интегритет није супротна међународном праву. Одавно не верујем у добре намере међународне заједници ни према Србији, ни према Републици Српској.

Ако се настави компликовање ствари у БиХ и, како кажете, притисци на РС, да ли бисте били спремни на потез попут оног који су повукли Албанци на Косову?

- До сада није била таква пракса, јер се увек тврдило да то не може да буде пут. Ово мишљење МСП, које су подржале најмоћније земље света и део ЕУ, каже да је то могућа пракса. Зашто би онда за некога ко би то учинио, па рецимо и хипотетички Република Српска у будућности, то био проблем. Ми смо разочарани што се ово дешава Србији и сигуран сам да неће остати без последица у самој БиХ.

Да ли ће се ово мишљење одразити на ваше политичко деловање, односно да ли сада, у теорији, РС има право да усвоји неку сличну декларацију као Приштина?

- Република Српска је свој субјективитет унела у Дејтонски мировни споразум, који је нападан од стране многих високих представника у међународној заједници. Сада, међународна заједница стоји иза таквог сумњивог мишљена МСП. Нисмо задовољни нашим статусом у БиХ која нам је терет и није оквир у којем се ми добро осећамо. БиХ је творевина на бази минималног компромиса, а с наше стране максималног компромиса. Све што је било учињено у разградњи Дејтонског споразума и уништења РС било је обављано политичким насиљем, као што је и ово мишљење МСП о Косову. Ипак, ми ћемо се и даље рационално понашати. Потребно је да избори на јесен прођу у миру и да политичка опција која је до сада конституисала политику РС настави да је води. Онда ћемо сести и још једном прочитати ово мишљење Суда у Хагу и себе позиционирати на прави начин.

У марту ове године сте рекли да је подела Косова "једино реално и одрживо решење", које би било прихватљиво за обе стране. Да ли и даље исто мислите? Да ли сте о томе разговарали с председником Србије Борисом Тадићем и шта вам је он рекао?

- Изнео сам хипотетичку могућност. Део међународне заједнице, који стоји иза независности Косова, понижава и потцењује Србију. Уколико би север Косова био дат Србији, то би био део малог уступка и поруке да су партнери Србији. И даље мислим да би то могло да буде реалистично решење, мада било је реалистичније пре оваквог става МСП. Нисам причао с господином Тадићем о томе. Поштујем званичан став Србије око тога, али и Србија мора да схвати да нема добрих намера међународног фактора на Балкану.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер