четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: До одлуке Уставног суда о референдуму има места договору, након тога референдум ће сигурно бити расписан
Хроника

Милорад Додик: До одлуке Уставног суда о референдуму има места договору, након тога референдум ће сигурно бити расписан

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2015.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да до доношења одлуке Уставног суда Српске о референдуму постоји простор за разговор о рјешавању спорних питања у вези са правосуђем на нивоу БиХ, те додао да је након истека тог рока плебисцит једини пут којим се може ићи.

Иако је јасно прецизирао четири питања као услове за отварање разговора, предсједник Српске истиче да још нису остварени посебни контакти са онима који оспоравају референдум.

- Очигледно је да се чекало како ће реаговати Вијеће народа Републике Српске, односно представници Бошњака у тој институцији. Након њихове одлуке да уложе вето, ситуација је сада процедурално много јаснија, рекао је Додик за "Глас Српске".

На питање до када ће Српска чекати на понуду за разговор у вези са рјешавањем спорних питања, Додик је рекао да постоје процедуре.

- Због бошњачког вета очигледно је да ће коначну одлуку о референдуму донијети Уставни суд Републике Српске. Чим дође до правоснажности одлуке, коју потврђује Уставни суд Српске, прве недјеље након истека 50 дана се одржава референдум, рекао је Додик.

Говорећи о подршци за референдум која је стигла из Русије, Додик је истакао да су Руси годинама уназад оспоравали насиље које су проводили високи представници.

- Референдум је одлука Народне скупштине Српске и то није ствар која се десила изненада или је нечији хир. То је питање упорне политичке борбе за права Српске која су раније добијена, а отета насиљем високих представника, нагласио је Додик.

Предсједник Републике Српске оцјењује да високи представник нема ништа друго осим да пријети.

- Позивам високог представника да цитира члан Устава и Дејтонског споразума који је прекршен овим референдумом. Наравно да нема тог члана, јер правосуђе припада ентитетима и он то савршено добро зна. Једино што може да уради је да своје насиље одбрани новим насиљем којим у посљедње вријеме пријети", поручио је Додик.

Подсјетивши да је Српска још прије четири године истакла четири кључна питања у вези са провосуђем на нивоу БиХ која треба усагласити са уставом и Дејтонским споразумом, Додик је навео да ти проблеми ни данас нису ријешени, иако је Српска са челницима ЕУ договорила отварање структуралног дијалога о реформи правосуђа.

Предсједник Српске истиче да је због тога у Народној скупштини донесена одлука о расписивању референдума о законима коју су наметнили високи представници, а посебно о Суду и Тужилаштву БиХ.

- Циљ референдума је да то коначно буде урађено, да ствари буду доведене у сагласност са Уставом и Дејтоном и да се обезбиједи сагласност ентитета за правосуђе БиХ. Спремни смо да о томе разговарамо, али нисмо спремни да прихватимо деградирање правосуђа Српске и да се омаловажавају злочини над Србима, рекао је Додик.

(Глас Српске) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер