четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Наша борба за наша права не сме да престане пред било каквом опасношћу, РС није за сукобе и рат, али бранићемо се
Хроника

Милорад Додик: Наша борба за наша права не сме да престане пред било каквом опасношћу, РС није за сукобе и рат, али бранићемо се

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. август 2016.

“Централна изборна комисија је техничко тијело и морала би, на захтјев овлаштених органа, а то је Народна скупштина РС и Комисија за спровођење референдума, да се стави на располагање”, изјавио је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

Све друго била би опструкција, сматра Додик.

Сматра да постоји синхронизација између неких фактора, у смислу да Бакир Изетбеговић поокреће питање пред Уставним судом.

С обзиром на то, каже Додик, да је предсједник Уставног суда доскорашњи потпредсједник СДА, који може да донесе одређену одлуку, очекивати је да ће такву одлуку и донијети, те да ће ЦИК након тога рећи да нема разлога да даје спискове. Централна изборна комисија била је дужна да већ достави ажуриране спискове, рекао је Додик.

Он је истакао да ЦИК овако показује да је у директној функцији Бакира Изетбеговића и муслиманске стране у БиХ.

"То је она страна која покушава да инструментализацијом и политизацијом Уставног суда, као и Суда и Тужилаштва БиХ, као што смо могли да видимо у случају имовине на Хан Пијеску, покушава да спроведе насиље", рекао је Додик.

Према његовим ријечима, ово подсјећа на вријеме Отоманске империје и принцип - кадија те тужи, кадија ти суди.

Предсједник Српске је оцијенио да је оно што раде странци у БиХ највише у функцији стварања атмосфере за терористичке активности које би спроводиле радикале групе.

"Мени су чак неки амбасадори говорили да би ми ових дана и година требали да ћутимо да их не би изазивали. Вјероватно је то политика на Западу, па смо видјели шта се дешава. У сваком случају наша борба за наша права не смије да престане пред било каквом опасношћу, па ни пред неким таквим могућим, не дај Боже, сценаријима", рекао је Додик.

Он је истакао да Република Српска није за насиље, сукобе и рат, али да ће се бранити.

Додик је навео да се разматра питање алтернативног плана за спровођење референдума о Дану Републике.

"Изаћи ћемо 25. септембра на референдум. Позивам људе да прате упуте Републичке комисије за спровођење референдума о Дану Републике и да прихвате начин на који ми то радимо", рекао је Додик.

Одговарајући на питање како се понашају локалне заједнице у Српској према референдуму, односно начелници који су чланови СДС-а, Додик је рекао да је СДС био потписник иницијативе за спровођење референдума и да су представници те странке гласали за такву одлуку.

Додик каже да је само чуо да је начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић "покушао да каже да неће".

"Вјероватно ћемо се тиме бавити касније, али ћемо се сигурно бавити. Више никада нико у Републици Српској неће бити у могућности да не поштује органе власти Српске, звао се он и Ћамил Дураковић. Наћи ћемо инструменте за ту врсту приче", рекао је Додик.

Он је истакао да више неће моћи да се деси да неко неће да поштује одлуку Народне скупштине Републике Српске.

"То ћемо, вјероватно, у времену које долази прогласити кривичним дјелом", рекао је Додик.

(РТРС)

Шеф мисије ОЕБС-а у БиХ Џонатан Мур: Референдум у Српској нема никакве везе са Брчко дистриктом

БРЧКО - Шеф Мисије ОЕБС-а у БиХ Џонатан Мур изјавио је данас у Брчком да најављени референдум у Републици Српској о Дану Републике "нема додирних тачака са дистриктом Брчко", иако је дистрикт власништво оба ентитета, и већина његових становника има држављанство Републике Српске.

Са Муром су данас у одвојеним сусретима разговарали градоначелник Брчког Анто Домић и предсједник брчанског парламента Ђорђа Којић који су га упознали о политичко-економској ситуацији у дистрикту, као и о проблемима у вези са усвајањем буџета ове локалне заједнице.

"Веома сам задовољан данашњим разговорима. Вјерујем да ће изабрани политички званичници и у наредном периоду радити у интересу грађана", рекао је Мур новинарима.

На крају данашње посјете Брчком, шеф Мисије ОЕБС-а у БиХ састао се са представницима вјерских заједница у овој локалној заједници. 

(Независне)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер