среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Бошњаци не желе искрено помирење; Српски народ ће добити прилику да одржи референдум који ће одредити стратешке позиције
Хроника

Милорад Додик: Бошњаци не желе искрено помирење; Српски народ ће добити прилику да одржи референдум који ће одредити стратешке позиције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

 Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да на церемонији у Поточарима неће бити политичара из Бањалуке.

„Свијет мора да зна да је ово њихова одлука, и да је на овај начин показан и презир и цинизам, и доказ је да они не желе никакву врсту помирења. Сребреница је у Републици Српкој, државно руководство Србије је добродошло у сваком погледу и у Сребреници„, рекао је Додик, преноси РТС.

Како је додао, то показује право лице Ћамила Дураковића (начелника општине Сребреница) и његових партнера који су ћутали и нијесу ништа урадили на тему напада на премијера Вучића.

Дураковић је претходно изјавио да у Поточарима 11. јула нијесу пожељни појединци и представници институција из Србије, али је истакао да упркос томе та општина жели добру сарадњу са Србијом.

Игнорисање воље РС ће додатно закомпликовати ситуацију у БиХ

РС је против усвојене методологије за обраду пописних података, а Додик је за Радио РС данас на Озрену код Добоја истакао да није добро игнорисање воље РС.

- Игнорисање наше воље и нашег става којим се тражи поштовање закона само ће додатно закомпликовати ситуацију у БиХ. Поборник сам приступа да “ако мислите тако да радите, онда нас нема у одлучивању у БиХ”.

Радите како хоћете у БиХ, ми ионако хоћемо да изградимо РС - рекао је Додик, који данас на Озрену присуствује манифестацији обележавања Видовдана, “крсне славе бивше Војске РС и Трећег пешадијског (РС) пука Оружаних снага БиХ.

Одлуком Народне скупштине, РС није прихватила усвојену методологију за обраду података пописа, због неслагања о начину третирања резидентних становника.

У скупштинским закључцима је наведено да органи и институције РС неће признати, ни објавити резултате пописа, чији садржај сматрају спорним и неће производити никаква правна дејства.

Чланови Централног пописног бироа из РС повукли су се из тог тела и неће више учествовати у његовом раду, у складу са закључком Владе да ће такав поступак уследити ако директор Агенције за статистику БиХ, Велимир Јукић, до 25. јуна не повуче незакониту одлуку о јединственом програму обраде података пописа становништва у БиХ, навела је директор Завода за статистику РС Радмила Чучковић.

Усвојили би ССП да су могли

Он сматра да би на дневном реду седнице Председништва БиХ била предложена адаптација ССП-а да је могла бити усвојена.

- Видимо шта се дешава са Европом, а елементарна памет налаже да се стане мало и сагледа куда иде Европа да бисмо ми могли да знамо где ћемо. Сада се зна да Европа није оно што је била пре пет година и да неће бити, те би због тога требало да сачекамо и видимо њену позицију - додао је Додик.

Он је подсетио да је Република Српска у недељу, 26. јуна, одбацила предложену адаптацију ССП-а.

- Као председник сам окупио све представнике законодавне и извршне власти, те различитих удружења и сви су били јединствени да је предложена адаптација ССП-а погубна за нашу привреду и прерађивачку индустрију. Као политичари то не можемо да игноришемо и зато имамо јединствен став - рекао је Додик.

И српски народ ће добити прилику да одржи референдум који ће одредити стратешке позиције

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да ће у ери и култури одржавања референдума вероватно и српски народ добити прилику да одржи референдум који ће одредити његове стратешке позиције, не само у погледу приступања НАТО-у.

Додик је рекао новинарима да референдум о уласку у НАТО подразумева обавезу за политичаре у Српској и из Српске.

Он је нагласио да српски народ још није залечио све ране од НАТО бомбардовања и не може заборавити да се НАТО сврстао против Срба у БиХ и на Косову.

"Да ли ће се отићи у НАТО о томе ће дефинитивно одлучити народ у Српској и то на референдуму", рекао је Додик истичући да нису у праву они који говоре да се такав референдум не може одржати.

О НАТО-у ће одлучити народ на референдуму

Председник РС Милорад Додик изјавио је да политичари из РС имају обавезу да спроведу референдум о уласку БиХ у НАТО.

Foto: Tanjug

Додик је рекао да Срби "још нису залечили ране од НАТО бомбардовања и да се не може заборавити да се НАТО сврстао против Срба у БиХ и на Косову".

"Да ли ће се отићи у НАТО, о томе ће дефинитивно одлучити народ у Републици Српској, и то на референдуму", рекао је Додик новинарима на Озрену.

Наводећи да нису у праву они који тврде да се такав референдум не може одржати, Додик је подсетио да БиХ не може ући у НАТО без пристанка РС, додавши да се питање уласка у НАТО сада покушава решити уставним променама.

Према његовим речима, то се односи на књижење војне имовине у ентитетима као имовине државе БиХ.

"Појединачно, не можемо да прихватимо малверзације око књижења војне имовине и рекли смо да готово нема проблема са локацијама које се налазе у РС, али те врсте разних или ситних и крупних превара које смо доживљавали у прошлости морамо да зауставимо", рекао је Додик.

Председник РС је навео да је 2013. године договорено да се питање војне имовине решава у оквиру укупне имовине БиХ, што је тада било довољно да БиХ крене у Акциони план о чланству у НАТО-у (МАП).

Додик тврди да је последњих година дошло до оштре поларизације НАТО и Русије, што РС и српски народ може да изложи одређеним проблемима.

"НАТО који улази у конфронтацију, пре свега, с Русијом доводи нас у позицију да се сврстамо на једну или на другу страну, а мислим да не бисмо смели да се сврставамо, посебно не против Русије у том неком евентуалном, хипотетички гледано, сукобу", рекао је председник РС.

Он сматра да ће скори састанак у Варшави послужити за додатну поларизацију односа Запад и НАТО - Русија.

Председник РС још је оценио да ће српски народ вероватно добити прилику да "у ери и култури одржавања референдума" одржи и референдум који ће одредити његове стратешке позиције.

"Видимо шта се дешава са Европом, а елементарна памет налаже да се стане мало и сагледа куда иде Европа да бисмо могли да знамо где ћемо. Сада се зна да Европа није оно што је била прије пет година и да неће бити, те би због тога требало да сачекамо и видимо њену позицију", казао је Додик.

У том контексту коментарисао је и одлуку власти у РС да одбију адаптирани Споразум о стабилизацији и придруживању, што је један од услова за даљи напредак БиХ ка ЕУ.

(Блиц- РТС-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер