петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ не може постојати историјски гледано - она је стратешка грешка из 1995. године
Хроника

Милорад Додик: БиХ не може постојати историјски гледано - она је стратешка грешка из 1995. године

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2016.

БЕОГРАД - Предсједник Републике Српске Милорад Додик каже за РТС да су мир, стабилност и сарадња кључне поруке послате 9. јануара са академије обиљежавања Дана РС.

“Било би интересантно да се референдум у РС обави на прољеће”, наводи Додик.

Гостујући у емисији Упитник, Милорад Додик је рекао да је, такође, једна од кључних порука уважавање постојећег уставног поретка.

"То је и добра сарадња Републике Србије и Републике Српске коју нико не може да оспори. И поштовање мира у региону", нагласио је Додик.

Предсједник РС је рекао да ће се и наредних година 9. јануар славити као Дан Републике Српске.

"Уставни суд чини девет чланова: двоје Срба, двоје Хврвата, двоје Бошњака и три странца, а одлуке се доносе већински. Иначе, увијек све одлуке доносе Бошњаци и странци", нагласио је Додик, додајући да се годинама ради на докидању вриједности РС.

Према његовим ријечима, чињеница је да је РС формирана 9. јануара 1992. године, када није било рата, прије оружаних сукоба.

Додик је нагласио да је крсна слава Републике Српске не би требало да буде проблем ни муслиманима ни Хрватима, који су, како каже, увек позвани и никад нису били дискриминисани.

"Обиљежавање крсне славе је било изван процедура прославе. Ово што се тиче Дана РС сте могли да видите на академији - то није обиљежавање славе. То је била прича о празнику, историји. Крсна слава је обиљежена након пријема", истакао је Додик.

Како је рекао, странци у БиХ нису неопходни и не мора све на постојећи начин да функционише.

"БиХ је немогућа земља. Концепт на ком је БиХ настала као посљедица Југославије је немогућ", напоменуо је предсједник РС.

Додик је рекао да мисли да би било интересантно да се референдум у Републици Српској о Суду и тужилаштву БиХ одржи на прољеће, можда крајем априла.

Одговарајући на питање да ли има утисак да се Београду "књижи" кад год се спомене референдум, Додик је рекао да поједностављене ствари могу изгледати свакако.

"Суштина је да ми водимо разговоре о разним питањима и као што каже Вучић понекад се о неким питањима не слажемо, али се не свађамо око тога. Нико никоме овде не намеће рјешење", нагласио је Додик.

Милорад Додик је рекао да је БиХ државна заједница, а државне ингеренције на свим нивоима имају РС Федерација БиХ.

"БиХ је морање, није ни жеља ни љубав. Овдје се ради о суштини - БиХ је сложена државна заједница и само тражим оно што је уставом написано", нагласио је Додик.

Додао је да БиХ не може постојати историјски гледано и да је она стратешка грешка 1995. године.

"Моја држава су Република Српска и Србија, а БиХ је мјесто гдје морам да живим", нагласио је Додик.

На питање зашто му је споран босански језик а не бошњачки, Додик наводи да не постоји босански језик.

У Дејтону је то, како каже, у једном тренутку написано али то не значи да мора бити прихваћено.

"Ми у РС поштујемо одредбе Дејтонског споразума, али око језика који би требало да носи префикс босански треба и ми да се питамо. Ако прихватимо да је босански језик индентификациони за све нас тамо, онда смо прихватили да нема српског или хрватског језика", указује предсједник РС.

Додик истиче да је Република Српска успела да врати имовину избјеглицама.

"РС је вратила 99.99 одсто имовине предратним корисницима станова, чак и станарско право третирала као власништво и дала могућност тим људима да откупе станове у приватизацији", каже Додик.

Према његовим ријечима, у РС се вратило далеко више Бошњака и Хрвата него што се Срба вратило у Федерацију.

Истиче да у РС не постоји могућност где се може приговорити да има дискриминације, чак ни у јавној управи.

"У Влади РС од 16 министара пет је Бошњака, три Хрвата и осам Срба. Потпредседници су Бошњак, Хрват, а моји потпредсједници су Бошњак и Хрват", навео је Додик.

Према његовим ријечима, Државна агенција за истраге и заштиту (Сипа) је намјештена да буде координација и не може да врши претресе на територији РС ако за то не постоји договор.

"Ја сам раније био богатији него што сам сада. Та прича је само за народ. Ја да се бојим рекао бих: Ево вам шта хоћете. То би била реакција човјека који се боји. Не осјећам се одговорним јер немам кривицу", рекао је Додик за РТС.

Послије упада Сипе у полицијску станицу у Новом граду РС је прекинула односе са Сипом, Тужилаштвом и Судом БиХ јер све те институције не постоје по Дејтону, указао је Додик.

"Пут до пакла је увијек поплочан добрим намјерама. Нема уставног основа. Како да је укинем кад је то наметнуо Високи представник? Да би је укинули, потребна је већина а ту су муслимани који то неће", рекао је Додик

Одговарајући на питање зашто не комуницира са српским чланом Предсједништвом БиХ Младеном Иванићем, Додик је рекао да је комуницирао са њим, али, како каже, беспотребно.

"Иванић је конформиста који ради то што ради и представља то како хоће. Рекао сам да је беспредметно разговарати са човјеком који ништа не може да уради за РС", нагласио је Додик.

Подсјећајући на британску резолуцију о Сребреници, која није изгласана у Савјету безбједности ветом Русије, Додик је рекао да је требало да БиХ о томе донесе заједнички став а то није урадила.

Милорад Додик каже да је вилу на Дедињу платио подизањем кредита од Павловић банке.

"То је продавала Комерцијална банка у стечају и ја сам дошао у позицију да имам информацију о томе", рекао је Додик

Одговарајући на питање да ли је вилу платио 2007. и 2008. године, предсједник РС је рекао да нема потребе да зна које је године то тачно било.

"Данас се тај кредит отплаћује из рентирања. Издавање покрива рату кредита. Никакав проблем није да се одазовем истражним органима", нагласио је Додик.

(Независне новине) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер