среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ је тек међународна граница и међународно признање, а Република Српска је држава
Хроника

Милорад Додик: БиХ је тек међународна граница и међународно признање, а Република Српска је држава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2016.

 БИЈЕЉИНА, 24. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је вечерас да је задатак власти у Српској у овом тренутку да очува снагу Српске, да Република не изгуби политички статус који има и да се посвети јачању тог статуса.

Додик је рекао да је БиХ тек међународна граница, међународно признање и ништа више, а да је Република Српска држава.

"Ми смо показали способност да Српску градимо и јачамо", истакао је Додик вечерас на јавној трибини "Ријеч предсједника", која је одржана у бијељинском насељу Батковић.

Додик је рекао да је Република Српска политички стабилна, да ће опстати као снажан фактор, какав је и била свих претходних година када се није могло урадити ништа без сагласности Српске.

"Све вријеме постојања Српске све је било уперено против нас, а најтеже су нам падали напади `наших` који су је из својих страхова нападали", рекао је Додик.

Он је подсјетио да Бошњаци никада нису жељели Републику Српску и желе да виде њен крај.

"Бошњаци желе да виде крај Српске и њихови концепти су били увезани оним што је међународни фактор. Годинама смо се налазили под међународном окупацијом, а и данас је Република Српска у тој позицији у одређеном смислу", навео је Додик.

Предсједник Српске је поручио да без обзира на инсистирања многих, као и предсједника Албаније данас у Сарајеву, Република Српска неће признати Косово.

Он је додао да ће Српска, без обзира на захтјеве да се 9. јануар не слави као Дан Републике, наставити да га обиљежава и слави, а да ће се о томе изјаснити грађани на референдуму.

"Годинама су нам бранили и добре односе са Србијом, све су спорили. Српска поштује међународне уговоре и она жели најбоље могуће односе са Србијом. Нама треба додатна политичка и економска снага, и сасвим је логично да се у највећем степену са Србијом интегрише", рекао је Додик и запитао зашто то није дозвољено.

Предсједник Српске је нагласио да је Српска православна црква снажан елемент српског идентитета, да Срби имају свој језик и писмо и да српски народ мора одбацити наметнуту причу о "босанском језику" и нацији.

Говорећи о мигрантској кризи, Додик је рекао да Републику Српску чекају изазови које није могла да ријеши ни Европа, да Српска не може и неће примити мигранте, јер нема капацитете за то.

Додик је напоменуо да Влада и институције Републике Српске у тешким економским условима покушавају да обезбиједе финансијску подршку, а да многи то оспоравају.

Он је подсјетио да је Република Српска, од када постоји, за функционисање БиХ дала 5,6 милијарди КМ, што је више него њен укупан дуг, а да од БиХ није добила ништа.

"Оно што је, ипак, најважније, јесте да очувамо мир, стабилност, наше породице", поручио је предсједник Републике Српске.

Додик је најавио да пољопривредни произвођачи у Републици Српској могу очекивати "плави дизел", који ће ове године од земаља у региону једино обезбиједити Српска.

Он је напоменуо да ни доста развијеније економије у региону, као што су Србија или Хрватска, нису успјеле да плате подстицај пољопривреди.

"Ми смо прије неколико дана исплатили пет милиона КМ, пет милиона биће исплаћено идуће седмице, а сваке наредне до краја априла биће исплаћени сви заостаци које имамо до сада", рекао је предсједник Српске на јавној трибини "Ријеч предсједника" пред око 1.500 окупљених грађана.

Говорећи о штети коју су пољопривредници претрпјели у поплавама и сушама, Додик је изразио увјерење да су ваучери које је обезбиједила Влада Републике Српске путем Фонда солидарности за обнову Српске помогли и били подстицајни, те додао да је свјестан да нису ријешили све проблеме.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер