четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ је немогућа држава, више се не могу прихватати одлуке Уставног суда у којем седе странци
Хроника

Милорад Додик: БиХ је немогућа држава, више се не могу прихватати одлуке Уставног суда у којем седе странци

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. новембар 2015.

 ПРИЈЕДОР - Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је Босна и Херцеговина немогућа држава, јер има институцију која се понаша антиуставно, антидејтонски и мимо интереса било ког субјективитета.

Орган који може и треба да тумачи уставност или значај Закона о празницима Републике Српске је искључиво Народна скупштина, рекао је Додик новинарима у Приједору, после састанка са лидерима ДНС и СП Марком Павићем и Петром Ђокићем.

Он је нагласио да је Народна скупштина Српске Декларацијом из априла превентивно деловала на овакву одлуку Уставног суда БиХ, а да се за састанак свих важних политичких фактора, најављен за 29. новембара, припрема изјава којом би требало да буде исказан консензус.

Размишљамо о усвајању уставног закона пре истека рока од шест месеци који је Уставни суд наметнуо. То значи да за не више од пет месеци мора да се донесе нови закон о Уставном суду и елиминише присуство странаца у њему, јер су до сада све кључне одлуке усвојене тако што су странци, заједно са Бошњацима, гласали и чинили већину од пет, навео је Додик.

Према његовим речима, познато је да су стране судије под утицајем високог представника и међународне заједнице и јасно је да је неко договорио да они гласају овако како гласају.

Зато имамо овакву одлуку и зато на њу морамо адекватно реаговати, каже Додик.

Он је најавио да ће предложити да до одласка страних судија буде именовано двоје нових судија из Федерације БиХ, а један из Републике Српске, тако да би из Српске било укупно троје судија, а из ФБиХ шест, а тек после тога би се представници из Српске вратили у заједничке институције.

Тражићу од представника Српске у заједничким институцијама да не учествују у раду све док се ово не деси. Уколико пустимо да ово иде како иде, једног дана ћемо се, вероватно, суочити са захтевом да се промени и назив Република Српска, поручио је Додик.

Он је нагласио да се више не могу прихватати одлуке Уставног суда у којем седе странци.

Треба их одбацити и то је од животне важности за Републику Српску, казао је Додик.

Он је оцијенио да је одлука Уставног суда БиХ о дану државности Српске неприхватљива и понижавајућа и да је део концепта рушења основног приступа Дејтонском мировном споразуму, према којем ентитети имају субјективитет за политички рад и уједно су конститутивни елементи БиХ.

Дан Републике не може да буде промењен, јер је она тада основана, а образложења Уставног суда су потпуно понижавајућа за здрав разум, истакао је Додик.

Одлуку Уставног суда одбацио је и српски члан Председништва БиХ Младен Иванић, који је истакао да је потпуно нереално да се она спроведе, због чега је неће поштовати.

Мислим да је одлука непоштена и некоректна, а усвојило је веће судија које је нелегално, изјавио је Иванић и додао да не види ко би му, и како, могао забранити да настави да слави 9. јануар.

Ово је једна од најгорих могућих одлука које је Уставни суд могао да донесе, али постоје разни начини да се она не спроведе и гарантујем да ће 9. јануар остати Дан Српске, рекао је Иванић.

Излазак из коалиције у власти на нивоу БиХ не види као решење, јер сматра да би се тиме само дао простор СДА да се сама бави државом, што неће дозволити.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер