среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ ће се распасти као Југославија
Хроника

Милорад Додик: БиХ ће се распасти као Југославија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. март 2011.

Босна и Херцеговина ће распасти, као што се распала и Југославија, уверен је председник Републике Српске Милорад Додик. У БиХ више није могуће уредити односе тако да Сарајево уважава Бањалуку, а разлог за то је ароганција Сарајева, рекао Додик.

Председник Републике Српске Милорад Додик сматра да ће се Босна и Херцеговина распасти - као што се распала и Југославија и истиче да је односе Бањалуке и Сарајева додатно пореметио случај Јована Дивјака.

Додик верује да ће од БиХ остати само оно што функционише, а то је, према његовом мишљењу, само Република Српска.

"РС се не бави сецесијом, али видимо да се Босна распада и распашће се као што се распала Југославија. То ће постати политичка чињеница. Остаће само оно што функционише, а функционише РС - за разлику од Босне која не функционише", прецизирао је председник РС, у интервјуу Танјугу.

Додик сматра да у БиХ више није могуће уредити односе тако да Сарајево уважава Бањалуку, а разлог за то је "ароганција Сарајева".

"Ароганција која долази из Сарајева тражи подаништво, а не партнерство. Ми нисмо спремни за подаништво. Ми смо спремни да се РС прихвати и уважава", истакао је Додик.

На тврдње Сарајева да су РС и он лично реметилачки фактор у БиХ, Додик одговара: "Слажем се! За све њихове идеје о унитарној БиХ ја сам реметилачки фактор".

Осврћући се на последња дешавања око ухапшеног генерала Армије БиХ Јована Дивјака због злочина у Добровољачкој, 1992. године у Сарајеву, председник РС каже да је то додатно пореметило односе Бањалуке и Сарајева.

"Боли то што чим почнете истрагу према било коме ко је починио злочин над Србима - дигне се сва јавност, странци, петља се и високи представник, да заштите те људе. Они штите злочине, не штите Јована Дивјака", изричит је председник РС.

Додик је рекао и да неће одустати од референдума у вези са радом наметнутих правосудних органа у БиХ.

Када је у питању регионална сарадња, Додик је истакао да му је, осим добре сарадње са Београдом, важно и то што РС успоставља добру сарадњу с Хрватском.

"Можда то некога у РС може иритирати, али је веома важно да смо послали поруку свету да Република Српска није оспорена од стране Хрватске и да се прихвата као реалан фактор", истакао је Додик.

Испитати ратне злочине над Србима

Подсећајући да се на снимцима напада у Добровољачкој види Јован Дивјак који тамо нешто трчи и виче на мегафон не пуцај, Додик је указао да је Дивјак очигледно био на лицу места.

"Ко је пуцао? Ко је побио те људе? Откуд одједном Дивјак ту? Био је када је пуцано на војнике и - нека одговара. Што је проблем истрага, зашто је проблем истина? Зато што то баца другачије светло на сам почетак рата и начин на који се то дешавало", истакао јеДодик.

Председник РС је најавио да ће тражити одржавање ванредног скупштинског заседања у РС које ће бити посвећено процесуирању ратних злочина над Србима, али и о раду суда и Тужилаштва БиХ, које је наметнуо Високи представник.

"Не може ни један високи представник нама укинути право да бранимо наше надлежности. Он је овде требало да брани Дејтон, а када се брани Дејтон, брани се и РС. Али, високи представници су све до сада чинили само да направе штету РС", тврди Додик.

Суд и Тужилаштво БиХ су, према његовом мишљењу, направљени да процесуирају Србе и да напишу историју, чему се треба супроставити.

Кад је реч о формирању власти у Федерацији БиХ, Додик је оценио да је у питању нелегалан и нелегитиман потез, који је истовремено и порука за РС.

"Уколико прођу такви начини формирања власти, једног дана може да нас затекне да изаберу неког подобног Србина, рецимо Мирка Пејановића, и тиме да покушају да легитимишу доминацију једног народа, бошњачког, у БиХ", упозорио је Додик.

Према мишљењу председника РС, они који највише заговарају Босну, уствари је највише и оспоравају, стварајући нелегитимне органе, а у таквом амбијенту формирање власти у БиХ делује као готово немогућа ствар.

Бањалука за очувању принципа Дејтона

Додик је нагласио да ће Бањалука наставити да инсистира на очувању основних принципа Дејтона у формирању власти у БиХ, а то су национални баланс, национална ротација и национална заступљеност. Према Додиковим речима, бошњачки лидери заговарањем грађанског концепта уствари раде на остваривању националне доминације.

Разумљиво, то раде зато што су већина у БиХ и желе да једног дана, кроз проигравање тог грађанског концепта, један човек-један глас, обезбеде потпуну доминацију у БиХ.

Кад је реч о улози међународне заједнице у БиХ, Додик истиче да, као председник РС, не може игнорисати чињеницу да је она незаобилазан фактор, али сматра да је та улога недопустиво велика, те да су у њеном деловању начињене велике, стратешке грешке.

Мислим да међународна заједница у БиХ и данас делује по рефлексу из прошлих времена, у коме се задржавају стереотипи везани за рат.

За Србе су предодређене позиције сталних криваца, а странци кроз суд и Тужилаштво БиХ желе да напишу историју која би рекла да су Срби од почетка имали намеру да организовано изврше злочине, и етничко чишћење, упозорио је Додик.

Примећујући да Бошњаке који су пуцали и убијали Србе своде на обичан инцидент, Додик је истакао да не може да прихвати наметнуте ствари.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер