уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Ако не будем први на црној листи САД то ћу доживети као лични пораз
Хроника

Милорад Додик: Ако не будем први на црној листи САД то ћу доживети као лични пораз

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. фебруар 2016.

Председник РС Милорад Додик изјавио је да би доживео као лични пораз ако није први на "црној листи" босанскохерцеговачких политичара, коју, наводно, праве САД.

"Уколико је тачно да амбасадор САД у БиХ најављује црну листу за политичаре, то није ништа ново. Ако нисам први на листи, онда је то за мене пораз", рекао је Додик новинарима у Добоју.

Он је оценио да је апсолутно недостојно једне велике земље попут САД да се њихов амбасадор отворено меша у унутрашње ствари било које земље, па и БиХ.

"Ми имамо изворни легитимитет и кога ће они ставити на ту листу, апсолутно ме не занима. То су приче у последњих 20 година, стално неке листе, стално нешто, ко год је од тих амбасадора фрустриран, не може да оствари своје накарадне идеје, одмах причају о неким листама, па нека причају то је њихов проблем", навео је Додик.

Мостарски ;Дневни лист објавио је текст у којем је навео да је крајем децембра прошле године америчка амбасадорка у БиХ Морин Кормак изјавила је да је "корупција рак рана БиХ која уништава срж земље и највећа је препрека у настојању грађана да себи обезбеде бољи живот".

"Било би сјајно објавити листу од десет најодговорнијих особа за корупцију у БиХ, а чини се да сви овде већ знају ко су ти људи", оценила је Кормакова.

У тексту се наводи да је месец и по након што је то саопштила, утицајни амерички сенатор Роџер Викер затражио од администрација председника САД Барака Обаме да повуче конкретне потезе и казни политичаре из БиХ који су актери корупције.

Говорећи о Закону о полицији и унутрашњим пословима, за који није потписао указ о проглашењу, јер подразумева да састав полиције РС буде заснован на попису становништва из 1991. године, Додик је оценио да тај попис уопште није легализован.

"Он није усвојен на скупштини тада, ја сам био посланик Скупштине БиХ и, између осталих, и тај попис којим су спекулисали Муслимани био је разлог, иницијална каписла за рат. Никада није усвојен као званичан, а сада то покушавају да поставе као званичан податак. Све се покушава накарадно урадити", навео је председник РС.

Представници владајућег блока уз подршку бошњачке коалиције Домовина недавно су усвојили нови Закон о полицији и МУП РС, према којем је структура полиције требало да буде заснована на попису становништва из 1991. године.

Након што је опозиција оптужила Додика и његову странку да су тиме издали српске националне интересе, он је одбио да потпише указ о проглашењу тог закона и вратио да парламенту на поновно разматрање.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер