четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милојко Арсић: Повећање ПДВ-а неминовно
Хроника

Милојко Арсић: Повећање ПДВ-а неминовно

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јун 2009.

Професор Економског факултета у Београду Милојко Арсић рекао је да је за покривање повећаног буџетског дефицита, повећање пореза на додату вредност једна од неминовних мера.

Арсић, који је и члан Економског савета премијера, оценио је у изјави Танјугу да ће пад бруто домаћег производа Србије у овој години највероватније бити пет до шест одсто, што је слично очекиваном паду у другим земљама региона.

Једна од непосредних последица таквог пада јесте и нижи ниво јавних прихода од планираних, указао је Арсић, истичући да ће приходи бити нижи и јер неке владине мере нису дале очекиване резултате.

"Као резултат свега имаћемо већи буџетски дефицит од планираног, који се може решити на три начина - да се сам дефицит повећа, да се редукују неки јавни расходи или да се повећа неки од пореских облика", нагласио је Арсић.

Упозорио је да треба бити опрезан са повећањем дефицита да се не би дугорочно угрозила одрживост фискалне политике, односно да не би претерано порастао јавни дуг јер ће се дефицит ове, а и наредних година, главним делом финансирати из јавног дуга, односно задуживања државе.

"Дефицит од око четири одсто БДП је неко разумно решење, с тим што би упоредо са његовим усвајањем требало донети мере које би обезбедиле да се тај дефицит релативно брзо смањи када почне опоравак привреде", рекао је Арсић.

Према његовим речима, простор за смањење расхода је врло ограничен јер би то подразумевало да се значајно смање неке "крупне позиције", као што су плате запослених у јавном сектору, пензије или јавне инвестиције.

"Смањивање тих позиција није оправдано ни са социјалне, али ни са економске тачке гледишта јер би имало за последицу додатни пад домаће тражње, а то би још више продубило рецесију", истакао је Милојко Арсић.

"Једно од могућих решења је да се повећа општа стопа ПДВ-а са 18 на 20 одсто, а да се због уважавања социјалних проблема смањи нижа стопа ПДВ са осам на шест одсто, уз евентуално додатно пребацивање неких егзистенцијалних производа са више на нижу стопу пореза", нагласио је Милојко Арсић.

Друга могућност је да се порез на доходак повећа, али да то не би требало радити у току године пошто повећање те врсте пореза треба радити уз добру припрему и од почетка неке године, сматра професор Арсић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер