уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милоје Милетић: Нико не доводи у питање војну неутралност Србије
Хроника

Милоје Милетић: Нико не доводи у питање војну неутралност Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јун 2011.

Војни самит у Београду привилегија за Србију, каже начелник генералштаба Војске Србије генерал Милоје Милетић.

Као начелник Генералштаба, осећам се привилегованим што се Стратегијска војна конференција за партнере почетком следеће недеље одржава у Београду. Многе државе заинтересоване су за одржавање тог скупа. Одлучено је да се ове године конференција одржи у Србији и то је велико признање нашој земљи, њеном систему одбране, Министарству одбране и Војсци Србије, каже за „Политику” начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милоје Милетић.

Као старешина иза кога је ратно искуство деведесетих, он каже да потпуно разуме емоције када се помиње западна војна алијанса и да се не сме заборавити шта се догодило 1999. године, али да Србија треба да ствара пријатеље широм света и кроз дијалог са партнерима штити своје интересе.

– У јавности се овај скуп представља као „НАТО конференција”, што није тачно. Прво, нису све чланице НАТО потврдиле учешће на конференцији, а овај савез све одлуке доноси консензусом. Друго, на конференцији учествују и државе из програма Партнерство за мир у којем је и Србија, Медитеранског дијалога, Истанбулске иницијативе, као и Бразила, Аустралије, Индије, Јапана, Новог Зеланда и Пакистана. На високом нивоу биће представљена и Русија, која је у Партнерству за мир много активнија од Србије. Нико, па ни државе НАТО, не доводи у питање нашу војну неутралност. Напротив, имају разумевање за нашу позицију – истиче генерал Милетић.

За војни самит у Београду влада до сада највеће интересовање од 2006. године, када је одржана прва Стратегијска војна конференција за партнере у организацији Савезничке команде за трансформацију из Норфолка у САД.

– Позвани су начелници генералштабова, односно њихови заменици или изасланици, што недвосмислено говори да је доминантна стручна, а не политичка димензија скупа. Теме конференције су партнерство и трансформација. Циљ је продубљивање сарадње и поверења између држава, размена мишљења, сазнања и искуства о најактуелнијим стратегијским и безбедносним питањима – каже Милетић.

Он напомиње да је конференција изванредна прилика за афирмацију капацитета које Министарство одбране и ВС могу да понуде у међународној сарадњи. То су пре свега Центар за усавршавање кадрова АБХО у Крушевцу, Центар за мировне операције, ВМА, Војна академија и база „Југ”, у којој би се могао обављати практични део обуке за мултинационалне операције.

Управо су мултинационалне операције оно по чему се, у значајној мери, процењује поузданост партнера. Србија учествује у више мисија УН, а ускоро ће на ниво водова подићи учешће у мисијама у Либану и на Кипру. Недавно потписан безбедносни споразум са ЕУ омогућава и ангажман у њиховим мисијама, па ће тако, за почетак, по један официр у догледној будућности бити прикључен посадама грчког и француског брода који патролирају уз обалу Сомалије, сузбијајући нападе пирата на трговачке бродове.

(М. Галовић, Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер