четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Власт у Црној Гори неће дозволити никоме да се бахати и да поткопава државу кријући се иза мантије и крста
Хроника

Мило Ђукановић: Власт у Црној Гори неће дозволити никоме да се бахати и да поткопава државу кријући се иза мантије и крста

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. мај 2019.

 Подгорица -- Црногорска влада усвојила Предлог закона о слободи вероисповести и упутила га је у даљу процедуру.

Председник државе Мило Ђукановић каже да се доношењем тог закона стварају претпоставке да се власт озбиљније посвети решавању црквеног питања.

Ђукановић потврђује да је реч о "осетљивој теми", али и истиче да власт у Црној Гори неће дозволити никоме да се бахати и да, како је рекао, "поткопава државу кријући се из мантије и крста".

“Верујем да то значајно може допринети регулисању бројних питања у тој, како каже, осетљивој сфери. Нажалост, за то нема готових модела. Наше политичко полазиште је да свако ново решење мора следити основни циљ: превазилажење наслеђених дубоких подела у црногорском друштву”, навео је Ђукановић.

Црогорски председник је у интервјуу подгоричким Дневним новинама рекао да рачуна на посвећеност свих политичких и црквених субјеката да се у доброј вери и намери додје до одрживог решења, у најбољем интересу свих наших градјана, и државе и цркве.

“Нећемо наравно дозволити никоме да се бахати по Црној Гори, и да поткопава нашу државу, кријући се иза мантије и крста”, закључио је Ђукановић. Поред Митрополије црногорско приморске у Црној Гори већ дуги низ година делује канонски непризната Црногорска православна црква, а спорови, пре свега, око имовине су последњих година учестали.

Осим тога поједини објекти, као што је мала црква на Румији, код Бара и крстионица на острву цвећа, као и још неки објекти у власништву Митрополије црногорско приморске СПЦ су угрожени, јер им прети рушење због наводно бесправне гадње..

Питање Православне цркве у региону, па и у Црној Гори, бавиосе и Свети архијерејски Сабор СПЦ, на овогодишњем мајском заседању. У саборском саопштењу је констатовано да су, како је наведено, анимозност и дискриминација у односу на СПЦ присутне, у већој или мањој мери, готово свуда - у Хрватској, Босни и Херцеговини, Северној Македонији.

Нарочито, додаје се, у Црној Гори, где је недавно, како је наведено, потврђен антиевропски и антицивилизацијски предлог закона о Црквама и верским заједницама "Тим нацртом закона се специјално и намерно дискриминишу Епархије црногорско-приморска и будимљанско-никшићка, а предвиђа се чак и отимање светих храмова и њихово проглашавање за власништво државе", стоји у саопштењу.

Сабор је закључио да таква решења укидају неотуђиво право грађанина на слободу вероисповести и савести и представљају директно мешање у унутрашње црквене послове. 

Ту су, констатује се, и покушаји насилног одузимања светиња у корист канонски и реално непостојеће „Црногорске Православне Цркве" и претње да ће бити срушене поједине богомоље (црква на планини Румији и крстионица на Превлаци).

"Наравно, свуда - и у Црној Гори, и у Хрватској, и другде - има не мало часних појединаца и читавих заједница и организација које се залажу за правду и слободу свих", наведено је у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер