четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: У Црној Гори нема мафије
Хроника

Мило Ђукановић: У Црној Гори нема мафије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. децембар 2009.

Подгорица – Црногорску јавност већ десетак дана потресају спорења и полемике између градоначелника Подгорице Миомира Мугоше, с једне, и групе власника и оснивача дневника „Вијести” – Миодрага Перовића, Жељка Ивановића и Љубише Митровића – с друге стране.

Јавност је посебно била шокирана када је пре два дана Мугоша оптужио људе из „Вијести” да су му нудили „крајем 2006. медијску подршку да се смени председник ДПС-а Мило Ђукановић, све уз помоћ једне стране обавештајне службе”.

Оно о чему се говоркало у новинарским и политичким кулоарима синоћ је јавно изнео председник Владе Црне Горе Мило Ђукановић, који је изјавио да је врло конкретно подржао оснивање дневника „Вијести”, али није желео да каже у чему се огледала та помоћ, нити ће, како је казао, доказивати да је то учинио.

„Сви који треба да знају о томе, укључујући и власнике, знају, а ја од њих не тражим никакво признање”, казао је премијер. „Истина је то што говорим. Они јако добро знају да је то истина и, наравно, не пада ми на памет да се бавим било каквим доказивањем”.

Ђукановић је потом рекао да то што је помогао „Вијестима”, помогао у уверењу „да на тај начин, у крајњој линији, помажем демократији у Црној Гори”.

„Не жалим због тога. Не тражим никакву сатисфакцију за то. Биће ми драго уколико ’Вијести’ и сви други у Црној Гори буду даље изграђивали своје професионалне стандарде и тиме доприносили даљој демократизацији Црне Горе”, казао је Ђукановић, гостујући у емисији „Жива истина” Телевизије „Ин”.

Кавга између градоначелника Подгорице Миомира Мугоше и групе око листа „Вијести” управо је започела његовом изјавом овој телевизији да је „на делу медијска мафија” која је манипулисала берзом, информацијама, банкарским кредитима…

Мугоша је јавно питао Централну банку да ли је тачно да је Црногорска комерцијална банка, коју је купила ОТП банка, по извештају за 2009, била у минусу 40 милиона евра, те да ли су с „најмање 200, а највише са 300 милиона евра покрили такозване колатерале”.

„Поседујем доказе да је у тим радњама учествовао, наравно, професор Миодраг Перовић са својим медијско-мафијашким окружењем. Дакле, то је истина. Стојим иза тога и позивам ове институције да ме покушају демантовати”, изјавио је Мугоша.

Мотиве напада на њега, Мугоша види у „реакцији и освети челника ’Вијести’ на моје одбијање да крајем децембра 2007. изађем у сусрет захтеву када су тражили да им се уступи простор за градњу зграде поред њихове у Подгорици”.

„Против мене и моје породице ’Вијести’ води организовану медијску кампању. Бавићемо се криминогеним радњама те медијске мафије и медијских тајкуна на челу с професором Перовићем, Жељком Ивановићем, Љубишом Митровићем и њиховом дружином”, поручио је Мугоша.

Градоначелник Подгорице оптужио је људе из „Вијести” и за низ „незаконитих радњи које су почињене, почев од фалсификовања деоница недељника ’Монитор’, коришћења властитог медија за берзанске спекулације, до изношења новца и добијања милионских кредита од Црногорске комерцијалне банке”.

„Челници дневника ’Вијести’ зарађивали су дневно по стотину хиљада евра, а појединци подизали милионске кредите из Црногорске комерцијалне банке”, изнео је Мугоша. „За све оптужбе поседујем папире и спреман сам да идем на суд. Ја им дајем шансу да ме туже и да отворимо причу, ево прилике за црногорску полицију и црногорско правосуђе и Интерпол”.

Државни тужилац Ранка Чарапић је саопштила да тужилаштво проверава наводе градоначелника и да ће уколико се они покажу тачнима случај бити процесуиран.

После најаве Чарапићеве, оснивачи дневника „Вијести” саопштили су да то „и јесте смисао постојања правне државе за коју се наши медији залажу од оснивања”.

У изјави за јавност Миодраг Перовић, Жељко Ивановић, Љубиша Митровић и Славољуб Шћекић оценили су да је Мугоша саопштио грубе и исконструисане неистине о наводном утицају Перовића и других сувласника дневника ’Вијести’ на пословање Црногорске комерцијалне банке”.

„Сви кредити које су добијали наши медији или ми лично, као физичка лица, уредно су добијани и уредно враћани. Тако је било и с кредитом који посебно занима Мугошу. У јесен 2007. тражили смо кредит од ЦКБ-а да бисмо откупили акције нашег листа јер би у супротном над њим била успостављена контрола кругова који су желели другачију уређивачку политику”, казали су власници овог дневника.

Оснивачи „Вијести” такође су поручили да ће о „најновијем покушају дискредитације оснивача ’Вијести’ и спровођењу новог облика насиља градоначелника и контролисаних медија над њима обавестити релевантне међународне адресе”.

Говорећи јуче на годишњој конференцији за новинаре, црногорски премијер Мило Ђукановић је казао да „у Црној Гори нема мафије, па ни медијске”.

„У Црној Гори нема мафије, али има утаје пореза и финансијских малверзација”, оценио је он. „Део медија не придржава се професионалних стандарда и законитог понашања, стварајући повољни економски амбијент за зараде на берзи, те за бављење параполитичком делатношћу”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер