уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Схватајући да је Косово изгубљено, великосрпски идеолози покушавају у Републици Српској и Црној Гори да пронађу супститут за пројекат Велике Србије; Црна Гора има право на своју аутокефалну цркву
Хроника

Мило Ђукановић: Схватајући да је Косово изгубљено, великосрпски идеолози покушавају у Републици Српској и Црној Гори да пронађу супститут за пројекат Велике Србије; Црна Гора има право на своју аутокефалну цркву

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. фебруар 2020.

Закон о слободи вјероисповијести ничим не угрожава светиње било које цркве, или вјерске заједнице, и њих ће и даље користити вјерници, поручио је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић у интервјуу сарајевској ТВ "Фаце". Предсједник је оцијенио и да Црна Гора, као и све остале државе, има право на своју аутокефалну православну цркву.

Ђукановић је нагласио да је Закон добар правни акт којим се Црна Гора додатно хармонизује са европским системом вриједности. Ни по чему, како наводи, не угрожава ни слободу вјероисповијести, нити светиње цркве, или било које друге вјерске заједнице, па ни СПЦ.

"Расположен сам, у сваком тренутку да пред лицем јавности са било ким укрстимо аргументе и то сам у неколико наврата већ радио, и да заиста видимо да ли има икаквог основа, страх, макар било ког појединца, не само СПЦ, да држава неким својим законом угрожава њихова вјерска права и слободе. Када бих чуо један такав аргумент, вјерујте сугерисао бих и Влади и Парламенту да испитамо своје рјешење. Не, убијеђен сам да смо у четворогодишњем раду у Црној Гори и у четворогодишњим консултацијама са врховним правним ауторитетима у Европи, на челу са Венецијанском комисијом сагледали сваки аспект те материје, да смо написали један модеран и либералан закон, који заиста у пуној мјери штити вјерске слободе", казао је Ђукановић.

"Великосрпски национализам није од јуче"

Он је навео да манипулација, у вези са законом, још траје.

"Људи кроз новоустановљене протесне литије протестују против државне политике Црне Горе и ријеч је о једном питању које није црквено, по мени није више ни питање односа државе и цркве. Ја бих рекао, строго политичко питање, и на тој политичкој платформи данас су упрегнути интереси разних структура које дјелују против државе Црне Горе, и против њеног грађанског концепта", казао је Ђукановић.

Додао је да великосрпски национализам није од јуче и да не угрожава о Црну Гору од времена актуелног предсједника и политичке гарнитуре у Београду, него је, како наводи, то једна појава која траје вјековима.

"Мотив им је одбрана светиња, а усвојили смо закон у којем се не угрожава ниједна црква. Манипулација још траје. Манипулишу грађанима Црне Горе. Дешавања у Црној Гори нису питања цркве, ово су строго политичка питања. Српска опозиција отворено делује против Црне Горе, великосрпски центри и руски утицај против нас. Великосрпски национализам траје већ вековима. Ваља се невоља у региону, која може изазвати поново исте проблеме из прошлости" рекао је он, преноси портал Аваз.

Великосрпски идеолози, наводи Ђукановић, схватајући да је Косово изгубљено вишедеценијском погрешном политиком Београда, покушавају да пронађу супститут за пројекат Велике Србије.

"Република Српска је нешто што им прво пада на памет, али по мојој оцјени, то не задовољава њихове апетите. Република Српска са Црном Гором би могла бити одговарајућа компензација за идеологе и реализаторе политике Велике Србије у нашем региону", рекао је предсједник.

Људи кроз новоустановљене протесне литије протестују против државне политике Црне Горе и ријеч је о једном питању које није црквено

Ђукановић наглашава да се примјећује понављање једног деформитета у српској националној политици у односима са сусједима.

"Предсједник Србије је изразио свој вриједносни став о протестима у Црној Гори чији је је један од циљева, декларисаних неупитно, промјена власти у Црној Гори. У реду, примамо к знању и наравно одредићемо се према томе, својим односом према Србији, према њеној политичкој сцени", казао је Ђукановић.

Оцјењује и да неки у Црној Гори сматрају да се требају спријечити суверене државне одлуке.

"Великосрпски националисти у Црној Гори сматрају је црногорска независност грешка, да је црногорска орјентација ка ЕУ и НАТО-у избор погрешног смјера и да Црну Гору треба спријечити у доношењу таквих суверених одлука, да је треба вратити под кишобран Србије и учинити одговорном према Србији и према свесловенским интересима чија је централа у Москви", нагласио је Ђукановић.

Поносан на грађанску Црну Гору

Предсједник Црне Горе казао је да је јако поносан на грађанску државу Црну Гору, на мултиетничко друштво...

"Оно што радим сваког дана је потврда да ја не могу бити ни антисрбин, нити антибошњак, нити антихрват, нити антиалбанац, ја сам човјек црногорске националности који је један од заговорника актуелног уставног устројства Црне Горе, да је Црна Гора држава грађана. И дозволите да примијетимо да смо кроз разне офанзиве националистичких притисака на Црну Гору остали истрајни и досљедни таквом свом концепту", казао је Ђукановић.

Поручује да је на једној страни концепт мултиетничке демократије, европске и евроатланске перспективе Западног Балкана. На другом полу је, како наводи, конзервирање наше прошлости, а то је невјерица у мултиетничка друштва, то је повратак на идеје из 90-их, реконфигурација З.Балкана и умјесто постојећих држава изградња три увећане националне државе на З.Балкану.

"У случају Црне Горе се сада јасно кристалише питање: Хоће ли Црна Гора наставити даље путем изградње грађанске државе, мултиетничког друштва европског система вриједости и припадности европској и евроатланској заједниц,и или ће дозволити да буде враћена на позиције моноетничке државе, прецизније, српске државе којом управља СПЦ, дакле теократске државе, да ли ће дозволити да буде враћена на позиције средњевјековне државе. Између тога Црна Гора данас бира", поручио је Ђукановић.

Црну Гору бране институције

"Када говоримо о отимању имовине јако је важно казати следеће: у то вријеме док имамо независну државу Црну Гору, и док имамо аутокефалну ЦПЦ, у свим правним правним актима од Устава па на даље, стоји јасно записана одредница: црква користи имовину, а не може је отуђивати без надлежног државног органа", казао је Ђукановић у интервјуу ТВ "Фаце".

Наглашава да је довољно погледати два међународно валидна документа.

"Један је каталог Руске православне цркве из 1851. године и други је синтагма Васељенске цркве из 1855. године, и у једном и у другом документу у набрајању аутокефалних цркви стоји и ЦПЦ", казао је Ђукановић.

Поручује да Црну Гору сада бране њене државне институције, које су веома легитимно утемљење на ономе што је већинска воља грађана Црне Горе на референдуму 2006.

"Нестала је црногорска држава, нестала је и Црногорска православна црква, али моје питање је а шта ћемо са 2006. када је обновљена црногорска држава? Што сада Црна Гора нема исто право које имају све државе, које имају значајну православну заједницу, да формира своју аутокефалну православну цркву", пита Ђукановић.

Додаје да је црногорка већинска јавност ослоњена на снагу једне моћне слободарске и антифашистичке традиције у Црној Гори.

"То је нешто на шта смо врло поносни, што је за нас непоколебљива категорија и та већина у Црној Гори која је дала подршку обнови независности и реформама и нашем проевропском курсу је данас стамена брана Црне Горе у односу на све изазове, укључујући и овај о коме говоримо", поручио је Ђукановић.

Говорећи о броју оних који учествују на литијама, Ђукановић је напоменуо да њихов број никада није прешао 70 хиљада. Он наводи да има респект према њиховим ставовима, али и додаје:

"Морамо подсјетити да је 530.000 људи у бирачком списку Црне Горе, под претпоставком да је ових свих 70.000 пунољетно, а видјећете када погледате мало, колико је ту дјеце, нажалост изманипулисане дјеце, морамо се заиста запитати, па добро имају ли право ових 460.000 на свој став, далеко сам од помисли да сви подржавају власт, али биће ипак да се не слажу са таквим изражавањем става о држави, о њеном карактеру и о односу државе и вјерских заједница у њој", поручио је Ђукановић.

(РТЦГ, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер