четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Од када је Вучић дошао на власт он је храбро отворио разна питања од Косова, до регионалне сарадње и евроинтеграција
Хроника

Мило Ђукановић: Од када је Вучић дошао на власт он је храбро отворио разна питања од Косова, до регионалне сарадње и евроинтеграција

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2016.

Однос званичне државне политике Србије према Црној Гори од 2012. значајно је унапређен него раније сматра црногорски премијер Мило Ђукановић.

Foto: Beta, AP

Како је рекоа, он у тим односима "не види раније доминантну деструкцију".

"Након што је, са премијером Вучићем на челу, Србија напокон храбро отворила неке теме и питања која су претходне власти у њој прећуткивале или одгађале - од Косова до реформи, од регионалне сарадње до европске интеграције - у тај став још и више верујем", навео је Ђукановић.

На констатацију да у Београду постоји теза да је веома допринео политичком поразу Бориса Тадића на председничким изборима 2012, Ђукановић за портал "Дани" каже да у тим догађањима није имао никакав ангажман, осим што се, како је рекао, пред почетак предизборне кампање јавно срео са Тпмиславом Николићем и Александром Вучићем.

То описује као пристојан одговор на инициајтиву, како каже, политичара са којима је у прошлости имао међусобно веома крупне политичке разлике.

"Међутим, током тог разговора схватио сам да пред собом имам људе спремне да на себе преузму одговорност за неопходне промене у Србији, што ми је деловало довољно инспиративно да покушам да сазнам да ли је могуће, у случају њихове изборне победе, изградити боље и хармоничније односе две државе. За сада се показало да је то био добар потез, добра политичка инвестиција".

Тренутни односи са Србијом, истиче Ђукановић, заслужују афирмацију и поверење.

"Ако извесне појединачне ставове и дисонирања упоредимо са претходним временима у којима смо се свакодневно сусретали не само са вербалним политичким провокацијама него и са оперативним угрожавањем безбедносне стабилности Црне Горе, морамо рећи да тренутни односи заслужују афирмацију и повјерење", рекао је.

На питање зар није необично то што црногорски државни врх "гласно ћути" на бројне увреде које константно стижу из Председништва Србије, Ђукановић истиче да у државној политици Србије данас не види раније доминантну деструкцију.

"Уместо тога, уочавамо уважавање реалности: држава смо која самостално бира свој пут, што је најважније и за Црну Гору и за будућност црногорско-српских односа. Тачно је да постоје 'политички излети; на које сте указали, који су више налик Милошевићевом или Коштуничином политичком моделу, него односима које успоставља савремена Србија", рекао је Ђукановић.

На то, каже, Црна Гора одговара неслагањем, које подразумева државничку пристојност.

"Дакле, управо онако како је то учинио председник Црне Горе Филип Вујановић. Јасно је да Црна Гора никада неће дозволити да је било ко вређа или омаловажава, али исто тако не може себи приуштити луксуз да се сукобљава и свађа, да губи време у бесмисленим и јаловим политичким препуцавањима и расправама", навео црногорски премијер.

Упитан за односе са Борисом Тадићем, Ђукановић је рекао да бивши српски председник веома добро зна да су се испод, како је рекао, привидног међусобног уважавања, у равно представника две државе - увек крили опасни покушаји опструкције Црне Горе од политике коју је персонификовао.

Сигуран да, како каже, његове оцене Тадића нимало не изненађују, Ђукановић је, на питање шта још замера бившем српском председнику, рекао:

"Пре свега наглашену потребу да потенцирањем наводних проблема у Црној Гори, афирмише властите или резултате државе на чијем је челу. И Бриселу и Вашингтон су, наиме, од београдске власти коју је Борис Тадић персонификовао, свакодневно сервиране приче о томе како се Србија наводно суочава са страшним проблемом да заустави извоз огромног криминала из Црне Горе. Што је, ускоро се показало, било далеко од истине".

Са друге стране, Ђукановић тврди да није било међународне адресе на којој је он разговарао и о тадашњој и о данашњој Србији, а на којој, како каже, није крајње искрено говорио да је реч о држави која је најважнија за наш регион и да би било веома важно да као таква Србија што пре заузме своје место у европској композицији Балкана.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер