уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Немогуће је имати разумевања за неутралност према агресији, која уништава европске вредности. Ово је ствар морала. Постоји проблем што у неким државама региона 80 одсто јавног мњења подржава Русију
Хроника

Мило Ђукановић: Немогуће је имати разумевања за неутралност према агресији, која уништава европске вредности. Ово је ствар морала. Постоји проблем што у неким државама региона 80 одсто јавног мњења подржава Русију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јун 2022.

Председник Црне Горе Мило Ђукановић је оценио да је Западни Балкан девастиран и да озбиљно оклева када је у питању правац и стратешки курс, те је указао на то да у региону постоји проблем што у неким државама 80 одсто јавног мњења подржава Русију.

„И то није најгоре. Данас је најгоре то што постоји разумевање за такво понашање, и то ме заиста узнемирава и обесхрабрује“, казао је Ђукановић гостујући на Преспанском форуму за дијалог 2022. под називом „Обликовање будућности Западног Балкана у савременој европској безбедносној архитектури“.

Ђукановић је поручио да ЕУ мора да остане заједница вредности које баштини.

„Немогуће имати разумевања за некога ко каже да је неутралан према агресији, која између осталог, уништава европске вредности. Покушавају да то упакују као неку дипломатску вештину, али се не ради о томе, ово је ствар морала“, подвукао је Ђукановић.

Он је казао да се од ЕУ мора чути да ће отворити врата земљама које деле европске вредности, те поручио да земље Западног Балкана свакако морају урадити свој задатак.

"Западни Балкан мора да уради свој домаћи задатак, успоравање наше политике довело је до успоравања реформи на Западном Балкану, то је истина. Али ми не тражимо никакву пречицу до чланства, мислим да би то било апсолутно погрешно" казао је Ђукановић.

Он је истакао да очекује да Црна Гора испуни све услове и онда уђе у ЕУ, те додао да би ишта другачије било погрешно.

Закључио да би ЕУ без оклевања требало да отвори преговоре и са Северном Македонијом и Албанијом, истичући важност визне либерализације са Косовом.

Како је додао, руска агресија деловала је отрежњујуће на земље које још увек нису чланице Европске уније, као и на саму ЕУ.

"Отрежњујуће, зато што смо схватили да се ради о агресији на европски систем вредности, европског јединства и европске безбедности", поручио је председник Црне Горе.

Он је на званичној сесији отварања на високом нивоу под називом "Шта након рата у Украјини?", оценио да Москва жели да се врати на геополитичку позицију која је припадала Совјетском Савезу, али како је поручио, то је немогућа мисија.

Ђукановић је указао на то да је званичнике ЕУ и НАТО упозоравао на потезе Русије, те се осврнуо на то да смо у Црној Гори "стално доживљавали руско ометање против нашег чланства у НАТО".

"Оно што се у Црној Гори дешавало 2016. године, и оно што се дешава у Украјини сада потиче из истог извора, само што су сада бруталнији и користе бруталнија средства", истакао је Ђукановић.

Он тврди да би биле потребне године да се превазиђу последице руског деловања и разарања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер