субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић нема коментар о оптуженима за шверц цигарета
Хроника

Мило Ђукановић нема коментар о оптуженима за шверц цигарета

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. новембар 2009.

Премијер Црне Горе Мило Ђукановић, на новинарско питање о суду у италијанском граду Барију и одлуци о покретању поступка против црногорских грађана који су повезивани с њим, кратко је одговорио "Немам коментар".

Иначе је суд у Барију одложио  за јануар одлуку о прихватању оптужнице против групе држављана Црне Горе, Италије и Србије за учешће у шверцу цигарета у периоду од 1994. до 2000. године. Одлука о евентуалном покретању судског поступка биће, како су пренели електронски медији у Подгорици, разматрана 18. јануара 2010. године.

На списку оптужених за шверц цигарета су, поред седам држављана Италије, црногорски држављани Душанка Јекнић, Веселин Баровић, Бранко Вујошевић, Мирослав Иванишевић и Бранислав Мићуновић и држављани Србије Станко Суботић и Андрија Драшковић.

Судски процес за шверц цигарета почео је у новембру 2001. године, а тужилац Регионалне дирекције за борбу против мафије Ђузепе Шелзи раније је у истрагу о шверцу цигарета укључио и испитивање наводне улоге у тим пословима црногорског премијера Мила Ђукановића.

Обимни материјал Дирекције почиње уводним делом, у којем пише да се "оптужницом жели доказати кривична одговорност врха владиних институција Црне Горе у процесу који је дефинисан као купола камористично-мафијшког типа".

"Црна Гора је скоро деценију била рај за илегалну трговину, где су некажњено деловали криминалци, док су Луке Бар и Котор коришћене за логистичке базе моторних чамаца, са заштитом која је била загарантована од стране власти", наводи се у судској документацији.

Ђукановић је прошле године био у Барију, где је одговорио на сва питања у државном тужилаштву, а након тога је, како је раније саопштено, предмет у вези са њиме архивиран.

Црногорски премијер је недавно у парламенту изјавио да се никада није позвао на имунитет да би избегао судски поступак за наводно учешће у међународном шверцу цигарета.

Поводом полемике око тога да ли је премијер Ђукановић затражио да се процес архивира на темељу међународног права због уживање дипломатског имунитета, листу "Вијести" је из тужилаштва у Барију објашњено "да је суд добио захтев из уреда адвоката Енрика Тућила за саслушањем његовог клијента који се добровољно пријавио".

Из записника са саслушања нема позивања премијера Црне Горе на архивирање предмета на темељу дипломатског имунитета, већ је инсистирао на томе да је све радио у складу са актуелним и важећим законима своје земље", пренео је саговорник црногорског листа.

Саговорник подсећа да се годинама на суду у Барију расправљало о томе да ли је Црна Гора, док је била саставни део Југославије, самостална држава, или није.

"Идеја о дипломатском имунитету била је стално присутна, тражило се и стручно мишљење Министарства иностраних послова Италије, имајући у виду да се ради о виском политичком функционеру из друге земље. Одговор је стигао тек након независности Црне Горе", рекао је саговорник.

Ову изјаву је потврдио и јавни тужилац Антонио Лаудати из Барија који је нагласио да је "оног тренутка када је Црна Гора постала независна држава, аутоматски активиран механизам дипломатског имунитета за највише државне функционере на темељу међународног права".

На питање шта ће бити у случају одласка са функције особе која ужива дипломатски имунитет, Лаудати је одговорио да "да све зависи од суда и тужилаца, ако судије понове тужбу, почиње се све од почетка".

Иво Пуканић је у сведочењу пред тужиоцем Регионалне дирекције за борбу против мафије Ђузепеом Шелзијем 18. јула 2002. године довео у везу Станка Суботића и Мила Ђукановића, објавио је "Национал".

Пуканић је испричао да је у току случајног разговора са познатом хрватском певачицом Алком Вујицом , сазнао да је Суботић организатор бројних "свечаности" у Црној Гори, на којима је обавезни гост био Ђукановић.

"На једној од забава, Суботић је питао како јој може помоћи и шта јој треба. Пошто јој скромност није врлина одмах је рекла да би било лепо заменити стара кола. Он је упитао шта би желела да вози, на шта му је одговорила да би радо возила теренац 'чироки'. Суботић јој је одговорио да нема проблема, али да ипак мора прво питати шефа. Након отприлике 10 минута покрај њега је прошао Мило Ђукановић и Цане му је рекао: 'Причекај мало, требам те', 'Ово је наша пријатељица Алка, замолила ме да јој купимо један  џип 'Гранд чироки', a он је одговорио 'Нема проблема'. Цане је затим казао 'Али у сваком случају морао сам те питати'. Тада је Мило одговориo 'За нашу пријатељицу нема и никад неће бити проблема, наравно да ћемо јој купити аутомобил".

"Тада сам схватио јаку везу између Цанета и Мила и схватио сам да је он шеф", рекао је Пуканић.

Од Алке Вујице је сазнао да је приликом путовања у Црну Гору, то чинила приватним авионом Суботића, и да поред српског пасоша, Суботић има и хрватски.

"Знао сам да ту посла нису чиста, јер ја познајем сваког важнијег Хрвата, нарочито оне са приватним авионима од 18 милиона долара, а за овог сам први пут чуо. Тако је и почело моје интересовање за Суботића и Ђукановића. Касније сам дознао како је Суботић добио пасош хрватске и ко му га је из хрватске полиције обезбедио, као и за велики шверц цигарима", наводи се између осталог у сведочењу Пуканића.

Ратко Кнежевић је приликом сусрета са Шелзијем изнео низ оптужби на рачун Мила Ђукановића и Станка Суботића, наводећи да су организатори "дуванске мафије", која је од тог посла зарадила милијарде долара.

Кнежевић је испричао и да је посао са шверцом цигарета почео у време под санкцијама бивше СРЈ, али да је настављен и после укидања блокаде 1995. године и да је убрзо постао "један од највећих бизниса у региону, па и у целој Европи".

Посао је, према његовим речима, почео као јако потребна и посебна "акција" Државне безбедности Црне Горе да би се напунио државни буџет.

Кнежевић је, иначе, раније изјавио да је те информације саопштио Шелзију, али са много више детаља.

Хрватски недељник "Национал" недавно је објавио да се премијер Мило Ђукановић почетком новембра наводно састао са српским бизнисменом Станком Суботићем.

"Сведоци су испричали да су Ђукановића и Суботића видели у уторак, 3. новембра 2009. године у хотелу у Женеви Фор Сизнс де Берже и да су заједно седели уз пиће најмање пола сата између 19.50 и 20.20 сати", пише Национал.

Додаје се да постоји неколико сведока, грађана Хрватске, који су их у видели у том луксузном хотелу.

"Немамо коментар", одговорено је "Вијестима" из Владиног Бироа за односе са јавношћу, на молбу да одговоре да ли су тачне информације које је објавио "Национал".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер