Početna strana > Hronika > Milo Đukanović: Nadam se da u Beogradu „ima zdravog razuma“ da se odnosi sa CG poprave, SPC se ”decenijama unazad pozicionira protiv Crne Gore“
Hronika

Milo Đukanović: Nadam se da u Beogradu „ima zdravog razuma“ da se odnosi sa CG poprave, SPC se ”decenijama unazad pozicionira protiv Crne Gore“

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. jul 2020.

Crnogorski predsednik Milo Đukanović ocenio je da odnosi Crne Gore i Srbije „nisu dobri“ i izrazio nadu da u Beogradu „ima zdravog razuma i spremnosti“ da se radi na popravljanju tih odnosa u obostranom interesu.

Đukanović je u intervjuu za današnju podgoričku „Pobjedu“ kazao da Crna Gora „ničim ne doprinosi“ takvim odnosima sa zvaničnim Beogradom koji „još od vremena Miloševića nije više bio umešan u unutrašnja pitanja Crne Gore nego što je danas“.

„Crna Gora ničim tome ne doprinosi. Osim što istrajava na odbrani svojih nacionalnih i državnih interesa. Još od vremena Miloševića, zvanični Beograd nije više bio umešan u unutrašnja pitanja Crne Gore nego što je danas…Ključni srpski ministri gotovo svakodnevno, a često i neprimerenim jezikom, komentarišu procese kod nas, s namerom da na njih direktno utiču, dokazujući valjda tako koliko je Srbija jaka. A to ustvari svedoči o nečem drugom. Želim da verujem da i u Beogradu ima zdravog razuma. I spremnosti da radimo na popravljanju odnosa u obostranom interesu“, kazao je on.

Govoreći o litijama koje organizuju eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC), a protiv Zakona o slobodi veroispovijesti, Đukanović je ocenio da je njihov cilj promena vlasti u Crnoj Gori, a ne zakona.

„Možda je najtačnije reći da su na početku litije bile vid pritiska na vlast zbog Zakona o slobodi veroispovesti. Ali sve što mu je prethodilo, i u što su se kasnije pretvorile, svedoči da je to oblik političke borbe u nameri da se promeni vlast u Crnoj Gori, a ne zakon“, rekao je on.

Mjesec i po dana uoči izbora zakazanih za 30. avgust, Đukanović za predvodnika opozicionog bloka označio SPC u Crnoj Gori, ocenivči da je to „politički nonsens“.

„Retka su društva danas u svetu gde verske organizacije i njihovi lideri imaju tako vidljivu političku ulogu. Možda bi se to na neki način moglo porediti sa Iranom. Predizborni ambijent je danas bitno drugačiji, to jest značajno nepovoljniji u odnosu na 2016. Crkva nije tada bila prešla političku crtu, bez obzira na to što se znalo ko su njeni favoriti, i u čijem interesu radi. Nije ni zvanična Srbija tada bila tako otvoreno umešana u unutrašnje stvari Crne Gore. Moskva je sada tiša, ali verovatno nema ni potrebe da bude glasnija kod tolike galame njenih srpskih eksponenata, i u Srbiji i ovde“ kazao je on.

Govoreći o ulozi Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori (SPC) crnogorski predsednik je ocenio da se SPC „sa svojm eparhijama decenijama unazad pozicionira protiv Crne Gore“.

„Izgleda se jedino SPC, i jedino u Crnoj Gori, ne pridržava drevne maksime da je „glas naroda – glas Boga“… Niti poštuje normu kanonskog prava „koji se suproti vlasti, suproti se naredbi božijoj“.

Zakon je usvojen zimus, a SPC je ustvari oduvek podržavala anticrnogorske snage, kao i one nju, rekao je Đukanović dodajući da to da crkva ne haje za zakon potvrđuje i činjenica da je Sinod SPC bio podneo inicijativu Ustavnom sudu Crne Gore za ocenu njegove ustavnosti, pa je ubrzo povukao.

To samo svedoči da u vrhu SPC nema uverenosti u pravnu osnovanost onoga što bi protestima koje nazivaju litijama hteli „da odbrane“, ocenio je Đukanović.

(Pobjeda)