четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Надам се да у Београду „има здравог разума“ да се односи са ЦГ поправе, СПЦ се ”деценијама уназад позиционира против Црне Горе“
Хроника

Мило Ђукановић: Надам се да у Београду „има здравог разума“ да се односи са ЦГ поправе, СПЦ се ”деценијама уназад позиционира против Црне Горе“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јул 2020.

Црногорски председник Мило Ђукановић оценио је да односи Црне Горе и Србије „нису добри“ и изразио наду да у Београду „има здравог разума и спремности“ да се ради на поправљању тих односа у обостраном интересу.

Ђукановић је у интервјуу за данашњу подгоричку „Побједу“ казао да Црна Гора „ничим не доприноси“ таквим односима са званичним Београдом који „још од времена Милошевића није више био умешан у унутрашња питања Црне Горе него што је данас“.

„Црна Гора ничим томе не доприноси. Осим што истрајава на одбрани својих националних и државних интереса. Још од времена Милошевића, званични Београд није више био умешан у унутрашња питања Црне Горе него што је данас…Кључни српски министри готово свакодневно, а често и непримереним језиком, коментаришу процесе код нас, с намером да на њих директно утичу, доказујући ваљда тако колико је Србија јака. А то уствари сведочи о нечем другом. Желим да верујем да и у Београду има здравог разума. И спремности да радимо на поправљању односа у обостраном интересу“, казао је он.

Говорећи о литијама које организују епархије Српске православне цркве (СПЦ), а против Закона о слободи вероисповијести, Ђукановић је оценио да је њихов циљ промена власти у Црној Гори, а не закона.

„Можда је најтачније рећи да су на почетку литије биле вид притиска на власт због Закона о слободи вероисповести. Али све што му је претходило, и у што су се касније претвориле, сведочи да је то облик политичке борбе у намери да се промени власт у Црној Гори, а не закон“, рекао је он.

Мјесец и по дана уочи избора заказаних за 30. август, Ђукановић за предводника опозиционог блока означио СПЦ у Црној Гори, оценивчи да је то „политички нонсенс“.

„Ретка су друштва данас у свету где верске организације и њихови лидери имају тако видљиву политичку улогу. Можда би се то на неки начин могло поредити са Ираном. Предизборни амбијент је данас битно другачији, то јест значајно неповољнији у односу на 2016. Црква није тада била прешла политичку црту, без обзира на то што се знало ко су њени фаворити, и у чијем интересу ради. Није ни званична Србија тада била тако отворено умешана у унутрашње ствари Црне Горе. Москва је сада тиша, али вероватно нема ни потребе да буде гласнија код толике галаме њених српских експонената, и у Србији и овде“ казао је он.

Говорећи о улози Српске православне цркве у Црној Гори (СПЦ) црногорски председник је оценио да се СПЦ „са својм епархијама деценијама уназад позиционира против Црне Горе“.

„Изгледа се једино СПЦ, и једино у Црној Гори, не придржава древне максиме да је „глас народа – глас Бога“… Нити поштује норму канонског права „који се супроти власти, супроти се наредби божијој“.

Закон је усвојен зимус, а СПЦ је уствари одувек подржавала антицрногорске снаге, као и оне њу, рекао је Ђукановић додајући да то да црква не хаје за закон потврђује и чињеница да је Синод СПЦ био поднео иницијативу Уставном суду Црне Горе за оцену његове уставности, па је убрзо повукао.

То само сведочи да у врху СПЦ нема уверености у правну основаност онога што би протестима које називају литијама хтели „да одбране“, оценио је Ђукановић.

(Побједа) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер