Хроника

Мило Ђукановић: Ако нам намећете своје националистичке погледе, онда их ми не доживљавамо као српско питање - већ као великосрпско питање; Ако намећете српство изван граница Србије, како да се осећају Црногорци?

Штампа
четвртак, 30. јануар 2020.

Лидер ДПС-а Мило Ђукановић каже како се плаши да националистички кругови веома злоупотребљавају СПЦ. Ђукановић је то рекао у Беранама, на седници Општинског одбора ДПС-а, преноси РТЦГ. Ђукановић је казао и како се плаши да националистички кругови веома злоупотребљавају Српску православну цркву.

 “Ако треба да обезбиједимо сва права свим вјерницима, апсолутно ми смо најбољи могући партнер, али ако желите да нам намећете своје националистичке погледе онда их ми заиста не доживљавамо као српско питање већ као великосрпско питање. Јер ако намећете српство изван граница Србије, у овом случају Црној Гори, како се онда осјећамо ми који смо такође грађани Црне Горе, који смо православци, па се национално осјећамо Црногорци, има нас 45% према посљедњем попису, шта је са нама?”, навео је Ђукановић.

Он је нагласио у којем случају партнерство није могуће.

"Ако вам неко покушава наметнути своју приоритетност, ако вам покушава наметнути статус спрске државе као што то раде представници, идеолози и протагонисти великосрпског национализма, у значајној мјери стављајући у функцију те мисије СПЦ, е онда смо у свађи, онда имамо проблем, онда нијесмо партнери", рекао је предсједник ДПС-а.

Ђукановић каже и да се плаши да националистички кругови веома злоупотребљавају СПЦ, гдје год то могу.

"Ово не причам иза леђа цркви. Све ово сам рекао и великодостојницима СПЦ у Црној Гори, врло јасно иим поручивши, ако се ви желите бавити православљем у Црној Гори ви ћете у мени имати партнера", навео је Ђукановић.

"У Србији се регистровали, а у Црној Гори неће"

Предсједник ДПС-а је рекао да и законско рјешење Србије који се односи на ову област предвиђа регистрацију и да се СПЦ у Србију уредно регистровала.

"Погледао сам закон о црквама Републике Србије из 2006. године, и не само да предвиђа обавезну регистрацију коју је, узгред буди речено, СПЦ у Србији потпуно испоштовала, него, тамо се прописује пет услова које црква мора да испуни да би била регистрована. За разлику од тога у Црној Гори нема услова. Тамо, између осталог, држава Србија прописује да морате да приложите и основни сиже свог вјерског учења. Вјерујем да је то исправније од онога што смо ми урадили. Хоћу да кажем да је много релаксиранији режим регистровања", нагласио је Ђукановић.

Истакао је да се СПЦ у Србији регистровала, а у Црној Гори неће.

"У свим тим комуникацијама које имам са њима, они имају јасну поруку: Ми не треба да се региструјемо, ми смо старији од државе, и не можемо да се региструјемо у држави коју смо ми стварали. Онда смо о томе разговарали и покушао сам да предочим да то заиста у озбиљном савременом друштву не може бити аргумент, чак и да је тачно. Дакле, данас живимо у Црној Гори која је обновила независност 2006. године, која није она традиционална, као ни дукљанска ни петровићевска, ни црнојевићка, него је европска Црна Гора и у њој важе она правила која су хармонизована са правилима европског правног система. Да не говоримо о историјским фактима", казао је Ђукановић.

Насупрот томе, како је навео, католична црква у Црној Гори је потписала темељни уговор са државом Црном Гором.

"Није га потписивао римски Папа, потписивали су га католички великодостојници у Црној Гори, барски надбискуп и которски бискуп. Исламска вјерска заједница је потписала темељни уговор са Црном Гором, јеврејска заједница такође, а СПЦ не. И, онда је кренула манипулација којом је требало боље поткријепити свој негативан став према том закону, у суштини, плашим се, негативан став према држави", казао је Ђукановић.

Ђукановић је рекао да је након тога кренула манипулација да ће држава отимати имовину СПЦ, што је, како је казао, потпуно нетачно.

"Одузимање храмова банална политичка прича"

Предсједник ДПС-а је теорију да ће неко да узме храмове од вјерника па да их приватизује, окарактерисао као, баналну политичку причу.

Говорећи о тексту закона и вишестепену процедуру доказивања власништва над имовином, нагласио да је јасно да нема никакве отимачине.

"У овом Закону нико не каже – ми ћемо да узмемо имовину зато што ми мислимо да је наша. Не. У овом Закону се каже – након његовог доношења тече рок од годину дана. Током тих годину дана надлежни државни орган прави евиденцију онога за шта, сходно документацији, мисли да је државна имовина. Послије годину дана то предаје Управи за катастар (некретнине) која обавјештава све оне који су сад уписани на ту имовину. Позива њих и креће управни спор. И једни и други износе аргументе, Управа за катастар доноси свој закључак. Сходно принципу постепености, након тога странка која је незадовољна обраћа се Министарству финансија, а након тога Министарство финансија доноси закључак. Странка која је незадовољна обраћа се Управном суду. Управни суд одлучује. Странка која је незадовољна одлуком Управног жали се Врховном суду. И Врховни суд одлучује. Након тога се подноси уставна жалба Уставном суду и Уставни суд одлучује.Ако је странка незадовољна и тада, жали се суду у Стразбуру", појаснио је Ђукановић.

Он се поновио да је манипулација и да ће се цркве узети од СПЦ и предати ЦПЦ.

"Ко нађе иједну ријеч изговорену на ту тем, или негдје је уписано једно слово на ту тему, нека дође да каже да смо ми лицемјери који радимо нешто са неком негативном побудом према СПЦ. Предлажемо рјешење да сви православни вјерници имају своје мјесто под кровом православне цркве у Црној Гори. Како ће се звати, можда баш тако. Можда Православна црква у Црној Гори, можда опет Цетињска митрополија, можда, не знам како, нијесмо ту позвани да одређујемо име, али јесмо са паметном и хуманом мисијом да покушамо, не да једни тјерају друге – Срби Црногорце и Црногорци Србе, него да буду заједно у својим храмовима", поручио је Ђукановић.

"Погрешно интерпретирали излагање у Тивту"

Ђукановић је казао да су појединци у јавности намјерно погрешно интерпретирали његово излагање у Тивту.

"Видјели сте да сам прије неку ноћ у Тивту, вјерујем потпуно оправдано, то систематско угрожавање државе назвао лудачким покретом, па су се данас гласнули сви они за које сам и очекивао да ће се гласнути, јер су се наравно препознали у томе. Наравно, опет манипулативно, јер не смију да се упусте у озбиљну полемику него – ево Ђукановић је оне часне људе који учествују у литијама прозвао лудацима. Не, не. Чак и у њиховој интерпретацији, стоји да ја позивам да њихово вјерско право, вјерска слобода и потреба не буде злоупотријебљена, а она се систематски злоупотребљава од стране националиста било да носе мантије, било да су у опозиционим политичким партијама, било да су у неким другим структурама", казао је Ђукановић.

Поручио је да су они који дијеле Црну Гору, заправо, они који упорно покушавају да негирају Црну Гору.

"То су они који су били против обнове црногорске независности. То су они који позивају да се запали црногорски Парламент. То су они који су цијепали црногорски Устав. То су они који иду свуда и оговарају Црну Гору и представљају је као један тоталитарни мрак и као задњу заосталу провинцију на свјетској мапи. Они заправо дијеле Црну Гору, они помамљују онај дио Црне Горе који могу да заводе својом политичком, или вјерском реториком, а мени би жељели да припишу одговорност – зашто ја као предсједник свих грађана Црне Горе се на тај начин изјашњавам о том питању. Наравно да се изјашњавам, иако ме ти не сматрају својим предсједником", навео је Ђукановић.

Не смију да се упусте у озбиљну полемику него – ево Ђукановић је оне часне људе који учествују у литијама прозвао лудацима. Не, не. То су они који су били против обнове црногорске независности. То су они који позивају да се запали црногорски Парламент

Он је поручио да је предсједник Црне Горе и предсједник грађана који брину о добру Црне Горе и сваког грађанина Црне Горе.

"А они који хоће да пале нашу кућу, како год ме доживљавали, неће ме погодити", закључио је Ђукановић.

Такође, истакао је да је најважније одржати стабилност, и да је то услов инвестиција, нових радних мјеста, бољег квалитета живота, да су разлике између људи нормалне, да је ДПС увјек његовао разлике, "али да морамо да пазимо да те разлике не ескалирају и угроже стабилност државе".

(РТЦГ, Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]