четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миљенко Дерета: Стефановићев приступ је конструктиван, Јеремићев деструктиван
Хроника

Миљенко Дерета: Стефановићев приступ је конструктиван, Јеремићев деструктиван

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јул 2011.

У позадини сукоба у Министарству спољних послова налази се системска грешка - непостојање јединствене и прихваћене спољне политике Србије, тумаче познаваоци дипломатије и извори из Владе за “Блиц” покушај министра Вука Јеремића да својевољно смени свог шефа кабинета и политичког директора министарства Борка Стефановића.

Ово је, каже за “Блиц” извор из Владе, било погодно тло за Јеремићеву тактику да се преко сукоба са шефом преговарачког тима са Приштином врати у прве страначке редове и поврати утицај на странку и на јавност какав је имао до пре годину дана.

У питању је, каже наш извор, амбиција и повратак на сцену испровоциран близином скорих избора.

- Ово није први Јеремићев сукоб са људима који се у најближем окружењу председника Бориса Тадића баве спољном политиком. Пре овога са Стефановићем, избило је жестоко неслагање са Јованом Ратковићем, који се у Тадићевом кабинету бави овим пословима. Сукоб са Бориславом Стефановићем избио је оног тренутка када му је Тадић поверио посао дијалога са Приштином и узео му тему Косово, на коју је Јеремић имао ексклузивитет и која му је омогућила константно појављивање у медијима. Сукоб је веома лош за државу, јер свака пукотина која се у министарству појави може бити искоришћена од ривала - каже за “Блиц” извор из Владе који је захтевао анонимност.

Има назнака да је интервенција њиховог партијског шефа и председника државе Бориса Тадића само зауставила Јеремићев покушај да смени Стефановића и тако покаже ко је газда у кући.

Како су “Блицу” рекли извори блиски том министарству, Тадић је натерао Јеремића да повуче одлуку о смени за коју је првобитно тврдио да је чак и потписана, али није успео да га одговори, па даљи развој мале афере тек следи.

- Сваки персонални сукоб у Министарству је некористан и недопустив и не би смео да траје дуже од неколико дана. У супротном угрожава спољно-политичке интересе државе и њихово спровођење. Земља мора да има једну спољну политику и она мора да се спроводи доследно, а не да се одлуке доносе преко колена и према дневно-политичким потребама као код нас. Потпуно је недопустиво да се у једном министарству воде две различите политике - каже за “Блиц” Милан Пајевић из ISAC фонда, својевремено један од најозбиљнијих кандидата за место шефа дипломатије.

Пајевић упозорава да се неспособност озбиљне организације Министарства спољних послова видела када је одређено да један исти човек обавља посао шефа кабинета и посао политичког директора.

- Да није трагично, било би драматично комично. Тога нема у историји дипломатије да тако два различита и захтевна посла води један човек, поготово у нашој специфичној ситуацији. Одлука о таквој систематизацији показује ниво организационих способности министра - каже Пајевић.

Министар Јеремић ни јуче није хтео ништа да коментарише за “Блиц”, а из његовог министарства јуче су упорно говорили да сазнања “Блица” нису истинита.

Борислав Стефановић изјавио је раније да је спреман да се повуче са места шефа кабинета.

О томе да иза покушаја смене Стефановића у основи стоји и сукоб две политике, а не само личне амбиције сматра Миљенко Дерета, члан Савета за европске интеграције Владе Србије.

- Преговори са Приштином отворени су на прави начин и то је требало урадити пре десет година. Истовремено, начин на који се воде преговори потпуно је супротан политици и принципима и јаловом послу спречавања држава да признају косовску независност које заговара министар Јеремић. Један процес је конструктиван, други је деструктиван. Природно је да су у сукобу, а чињеница да је под Јеремићевим министарством отворен дијалог, говори о утицају министра. Надам се да овај сукоб неће омести дијалог са Приштином - каже Дерета за “Блиц”.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер