субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миливоје Михајловић: Подела „Косова“ је ризик, довела би до новог рата; Запад толерише косовско руководство које се из ратних униформи пресвукло у Арманијева одела и води управу, али и подземље
Хроника

Миливоје Михајловић: Подела „Косова“ је ризик, довела би до новог рата; Запад толерише косовско руководство које се из ратних униформи пресвукло у Арманијева одела и води управу, али и подземље

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. фебруар 2018.

Гости "Дана уживо" новинар Миливоје Михајловић и Стеван Гајић из Института за европске студије сматрају да не треба журити и донети брзо решење питања Косова.

„Предлог поделе Косова је бесмислица, довео би до нових ратова на Балкану, ризик је за све“, навео је Михајловић.

Протеклог викенда Косово је бројним манифестацијама обележило 10 година самопроглашене независности. Стеван Гајић из Института за европске студије, коментаришући шта се променило за тих десет година, каже да је сецесија била нелегална тада и да је нелегална и сада.

Новинар Миливоје Михајловић, с друге стране, оцењује да су везе боље него пре 10 година. На процес приближавања је утицао бриселски дијалог, али односи и даље нису добри, додаје. Наводи да Косово ових дана уз помпу слави деценију од самопроглашене независности, али да они немају ниједан елемент државности. Истиче да на Косову и Метохији не постоји слобода кретања грађана, без обзира које су националности:

"Постоји лоша, непотпуна слобода кретања, опасност људи када се крећу од једног до другог места, имамо једну квази-државност која је негде у ваздуху".

„Косово није чланица УН, дакле није држава, без обзира што руководство у Приштини покушава да га представи као државу“, навео је.

Михајловић је рекао да је бриселски дијалог заправо дијалог руководстава, а не два друштва, и да је дошло до приближавања руководстава али не и до приближавања грађана. Ипак, наводи да су све три стране које учествују у бриселском процесу - међународна заједница, Београд и Приштина - у понечему успеле. Осврћући се на српску страну, каже да постоји боље присуство Србије у неким сегментима, што се огледа у томе да су Срби постали политички фактор на Косову и Метохији, и да данас Српска листа у парламенту може да сруши владу.

Гајић сматра да је Србија током бриселског процеса, једну за другом, предавала своје уставне ингеренције, а да заузврат није добила ништа, чак ни ЗСО. Председника Вучића, каже, обавезује Устав над којим се заклео. "Бриселским процесом се дешава раздржављење Србије", навео је.

Гајић сматра да је Србија и превише дозволила током преговора у Бриселу, а да компромиса није било.

„Брисел је пристрасан, подржава бивше вође терориста, и не видим куда даље води бриселски процес“, додао је. Коментаришући стање на Косову, каже да постоје разлози зашто И Албанци напуштају ту територију, и долазе да живе у централну Србију.

Михајловић каже да Европа и Запад потпуно толеришу косовско руководство које је, како наводи, изашло из ратних униформи, обукло Арманијева одела и води управу, али и подземље.

Говорећи о стању на Косову, каже да на власти имају мафију, да преко њега иде траса дроге, и да су протекторат међународне заједнице, заправо амерички.

Гајић каже, коментаришући односе Београда и Приштине, да је на страни Србије међународно право, Резолуција 1244 , наш Устав и, како наводи, једна нова реалност. А то је чињеница, како наводи, да је читава елита (Блер, Олбрајт...) која је била за бомбардовање Србије изгубила у својим земљама.

Не видим зашто треба да се жури ка компромису, рекао је Гајић, коментаришући најаве да треба доћи до решења косовског питања

Нормализација и правно-обавезујући споразум је еуфемизам за признање Косова, додаје, и наводи да се то може избећи тако што ће се Београд држати међународног права.

Ни Михајловић није за брзо решење.

"Пребрзо решење би морало да буде резултат притиска спонзора независног Косова", наводи и каже да Србија нема потребе да жури, нити ико у Србији треба да потписује ишта што је прављење нових граница.

Предлог поделе Косова је бесмислица, наводи Михајловић. Каже да је то ризик и да би довело да нових ратова. Мислим да решење треба тражити у дизању тих граница, то је начин да се два народа приближе, то не може да се реши ниједном декларацијом, додаје.

"Подела Косова није добар пут, то је бесмислица", каже Михајловић, додајући да је такав био и модел две Немачке.

Прави модел је да се успостави слободна трговина, прави модел слободе кретања људи, и да се читав регион понаша по правилима ЕУ, истакао је Михајловић. "Може Албанац у Приштини да верује да живи у Републици Косово, могу ја да верујем да је то део Србије, али треба да живимо по неким правилима... Ми сада на Косову, 20 година од рата, имамо потпуну обесправљеност преко 200.000 расељених да се врате, више десетина хиљада људи који немају права на поврат имовине, имамо лавиринт прописа које та квази-држава успоставља да људи не могу да дођу до својих имања, имамо приватизацију која је вероватно јединствена у свету, 1600 предузећа је продато без утврђивања власништва, то нигде на свету нема... Независно Косово, подела Косова то је легалитимизација пљачке", наглашава Михајловић.

Гајић: Власт нема јединствен став по питању Косова, Дачић агилнији

Разграничење је немогуће, истиче Гајић. "Вековима Албанцима живимо заједно... Не знам зашто бисмо се ми одрицали наших грађана и зашто а приори ми мислимо да ће они бити негативни према нама. Ако се ми понашамо као неко страно тело, онда је логично да и они осећају непријатност", навео је.

Гајић има утисак да по питању Косова у власти у Србији не постоји јединствен став. "Чини се да министар спољних послова Ивица Дачић води агилнију политику, да активно ради на томе да се дешавају повлачења признања. Кад је Суринам повукао проглашење, председника нисмо ни чули".

Он је приметио да је Дачићева посета америчком државном секретару Рексу Тилерсону прошла неприметно, иако таквог нивоа, да, како каже, није била ни у Дневнику 1 или 2. "Чини ми се да постоје дисонантни тонови ту", наводи.

Михајловић, с друге стране, каже да ће јединствен став морати да се искристалише. Решење које не би било поштено према људима и попуштање екстремистима, било би гурање под тепих проблема, а ако се право решење не пронађе, мислим да смо на рубу рата, наводи Михајловић.

Он наводи да треба искључити екстремисте из процеса одлучивања, и да они не желе решење.

Ако поштено крене да ради Специјални суд за злочине ОВК, ти проблеми ће бити решени, а ако не побију сведоке, као што им је манир, наводи Михајловић.

Поделити Косова или признати независност Косова значи велики проблем и домино ефекат у Македонији, Црној Гори, БиХ, Грчкој, наводи Михајловић. "Разумем притиске којима је изложено руководствао у Београду и Проиштини, али разумем да људи морају да погледају у будућност и да знају шта чека и српски и албански народ. Ниједан зид, чак ни онај Кинески, неће да спречи ни конфликтну ситуацију ни оне који су оштећени тиме да нешто не предузму", закључује Михајловић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер