четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милион Каталонаца протестовало због одлуке Уставног суда Шпаније
Хроника

Милион Каталонаца протестовало због одлуке Уставног суда Шпаније

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. јул 2010.

Више од милион људи учествовало је на масовним демонстрацијама у Барселони. Каталонци протестовали због одлуке Уставног суда који је оспорио неколико кључних чланова каталонског Статута, усвојеног пре четири године.

Вечерас су у Барселони одржане масовне демострације на којима је, према процени полиције, учествовало 1,1 милион људи.

Каталонци су изашли на улице да би изразили своје неслагање са одлуком Уставног суда који је, после четворогодишњег процеса, а на основу жалбе опозиционе "Народне партије", оспорио неколико кључних чланова каталонског Статута, усвојеног пре четири године.

Манифестације су предводили представници свих каталонских партија осим "Народне", укључујући и каталонске социјалисте, чији је лидер Хосе Монтиља на челу трипартитне коалиционе владе у којој се једна од странака, Републиканска левица, отворено залаже за независност Каталоније.

Уз мноштво каталонских застава виђени су и транспаренти који призивају независност Каталоније.  

Уставни суд Шпаније крајем јуна је одобрио највећи део статута Каталоније којим се тој покрајини дају веће надлежности, али је из документа, на незадовољство каталонских власти, избацио поједине спорне одредбе.

Своју одлуку да појам "држава", којим се Каталонија дефинише у статуту, није правно ваљан, пошто "Устав познаје само једну државу, Шпанију", Уставни суд потврдио је у петак.

Статут ужива подршку већине политичких партија у Каталонији, области која има сопствени језик и посебну културу. Његово доношење било је једна од првих иницијатива социјалистичке владе премијера Хосеа Луиса Родригеса Сапатера.

У парламенту у Мадриду статут је усвојен 2006. године, а на референдуму су га прихватили и Каталонци.

У Каталонији, покрајини која ствара четвртину бруто друштвеног производа Шпаније, живи око седам милиона од око 47 милиона становника те земље.

За време владавине генерала Франциска Франка, од 1939. до 1975. године, употреба каталонског и издавачка делатност на том језику су били забрањени.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер