Početna strana > Hronika > Milika Ašanin: Svaka treća osoba u Srbiji koja je inficirana koronavirusom zahteva hospitalizaciju, oko 20 odsto zaraženih ima težu kliničku sliku
Hronika

Milika Ašanin: Svaka treća osoba u Srbiji koja je inficirana koronavirusom zahteva hospitalizaciju, oko 20 odsto zaraženih ima težu kliničku sliku

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. novembar 2020.

 Direktor Kliničkog centra Srbije (KCS) Milika Ašanin izjavio je da svaka treća osoba u Srbiji koja je inficirana koronavirusom zahteva hospitalizaciju a da oko 20 odsto zaraženih ima težu kliničku sliku.

Gostujući na televiziji Pink, Ašanin je rekao da između pet i odsto inficiranih zahteva intenzivnu negu i neki vid ventilacije.

Ocenio je da je epidemiološka situacija u Srbiji kritična i da preti da izmakne kontroli.

"Naše su prognoze da će ovo trajati. Tek poštovanjem mera ćemo uspeti da obuzdamo epidemiju i svedemo je na neku podnošljivu meru", kazao je Ašanin. 

Dodao je da ohrabruje što su uvedene nove mere i pojačana kontrola njihovog sprovođenja jer su kako je ocenio, "naredne dve-tri nedelje možda i ključne".

Navodeći da oslanjanje na kolektivni imunitet kao na strategiju prevencije nije moguće, imunolog Srđa Janković kazao je da su zemlje koje su se "poigravale takvom idejom, videle koliko je to pogubno".

"U Švedskoj drugi talas epidemije nije ništa manje žestok nego bilo gde drugo. Tek kad se velika većina populacije prokuži možemo reći da kolektivni imunitet pruža zaštitu", kazao je Janković.

Naveo je da je od početka epidemije u Srbiji, cilj bio da se spreči zaražavanje građana.

"U Kini danas ima samo sporadičnih slučajeva ne zbog kolektivnog imuniteta već zato što su tako rigorozno suzbijali epidemiju gde god se pojavila pa sad samo kontrolišu unošenje u zemlju.

Ipak je nemoguće dugoročno živeti sa zaključavanjem, zato epidemiju moramo suzbijati tako što ćemo štiti sebe i druge od zaražavanja", kazao je član vladinog Kriznog štaba za suzbijanje epidemije.

Govoreći o epidemiološkoj situaciji u školama, Janković je rekao da je cilj da deca pohađaju nastavu "što je duže moguće".

"Ne idemo na zatvaranje jer najveći broj zaražavanja učenika i profesora nije nastao u samoj školi. Tamo gde dođe do prenošenja u školi, reaguje se lokalno jer nastojimo da očuvamo efekat boravka u školi na psihofizički razvoj dece", kazao je Janković.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner