Početna strana > Hronika > Milica Delević: Na referendumu bi 79 odsto građana podržalo članstvo u EU
Hronika

Milica Delević: Na referendumu bi 79 odsto građana podržalo članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. jun 2009.

BEOGRAD – Kada bi sada bio održan referendum na kojem bi se građani izjašnjavali o ulasku Srbije u Evropsku uniju, čak 79 odsto njih bi podržalo članstvo, izjavila je direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević.

Ona je, predstavljajući istraživanje „Evropska orijentacija građana Srbije”, iz maja, kazala da nema većih razlika u rezultatima sa onim iz decembra i da i dalje više od 60 odsto građana podržava pridruživanje EU.

„Imamo solidan nivo podrške koji se kreće između 60 i 70 odsto, koji varira zavisno od okolnosti, kada se građanima Evropa i one koristi koje ona donosi čini bliža, onda imamo i veći broj građana koji se opredeljuju za pridruživanje EU”, istakla je ona.

Građani su ocenili da je brzina kojom se Srbija kreće ka EU na sakli od jedan do sedam, 2,6, a istraživanje je pokazalo da je željena brzina integracije 4,7, osim u slučaju mladih od 18 do 29 godina koji bi želeli da se ka Evropi krećemo brzinom od 5,2.

Delevićeva je rekla da građani smatraju podjednako odgovornim i Srbiju i EU za spor proces evropske integracije, dodajući da je Unija odgovorna zbog „stalnog uslovljavanja”, dok među „domaćim razlozima” preovladavaju „nesposobnost rukovodstva”, „neispunjavanje međunarodnih obaveza”, ali i „mentalitet ljudi koji su nespremni za promenu”.

Po njenim rečima, građani ovakvim stavom pokazuju izuzetno realan odnos prema evropskim integracijama, ali se u nekim pitanjima pokazuje da nisu dovoljno informisani o celom procesu.

Delevićeva je istakla da su građani, odgovarajući na zahtev da nabroje uslove koje EU postavlja Srbiji, navodili saradnju sa Hagom (79 odsto), ali i Kosovo (21 odsto), što pokazuje da su velike političke debate dovele do mešanje konteksta i uslova.

Ona je rekla da Kosovo nije uslov koji EU postavlja Srbiji, ali da svakako utiče na kontekst samog procesa.

„Građani Srbija od EU očekuju put ka boljoj budućnosti mladih, više mogućnosti zapošljavanja, kao i mogućnost slobodnog putovanja u okviru Unije, što pokazuje i izvesnu zrelost i svest da neke promene ne mogu doći odmah, već da treba uložiti napor za promene koje će osetiti generacije koje dolaze”, ocenila je Delevićeva.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner