петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милица Делевић: На референдуму би 79 одсто грађана подржало чланство у ЕУ
Хроника

Милица Делевић: На референдуму би 79 одсто грађана подржало чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јун 2009.

БЕОГРАД – Када би сада био одржан референдум на којем би се грађани изјашњавали о уласку Србије у Европску унију, чак 79 одсто њих би подржало чланство, изјавила је директорка владине Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић.

Она је, представљајући истраживање „Европска оријентација грађана Србије”, из маја, казала да нема већих разлика у резултатима са оним из децембра и да и даље више од 60 одсто грађана подржава придруживање ЕУ.

„Имамо солидан ниво подршке који се креће између 60 и 70 одсто, који варира зависно од околности, када се грађанима Европа и оне користи које она доноси чини ближа, онда имамо и већи број грађана који се опредељују за придруживање ЕУ”, истакла је она.

Грађани су оценили да је брзина којом се Србија креће ка ЕУ на сакли од један до седам, 2,6, а истраживање је показало да је жељена брзина интеграције 4,7, осим у случају младих од 18 до 29 година који би желели да се ка Европи крећемо брзином од 5,2.

Делевићева је рекла да грађани сматрају подједнако одговорним и Србију и ЕУ за спор процес европске интеграције, додајући да је Унија одговорна због „сталног условљавања”, док међу „домаћим разлозима” преовладавају „неспособност руководства”, „неиспуњавање међународних обавеза”, али и „менталитет људи који су неспремни за промену”.

По њеним речима, грађани оваквим ставом показују изузетно реалан однос према европским интеграцијама, али се у неким питањима показује да нису довољно информисани о целом процесу.

Делевићева је истакла да су грађани, одговарајући на захтев да наброје услове које ЕУ поставља Србији, наводили сарадњу са Хагом (79 одсто), али и Косово (21 одсто), што показује да су велике политичке дебате довеле до мешање контекста и услова.

Она је рекла да Косово није услов који ЕУ поставља Србији, али да свакако утиче на контекст самог процеса.

„Грађани Србија од ЕУ очекују пут ка бољој будућности младих, више могућности запошљавања, као и могућност слободног путовања у оквиру Уније, што показује и извесну зрелост и свест да неке промене не могу доћи одмах, већ да треба уложити напор за промене које ће осетити генерације које долазе”, оценила је Делевићева.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер