четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милица Делевић: ЕУ највећи инвеститор, донатор и партнер Србије
Хроника

Милица Делевић: ЕУ највећи инвеститор, донатор и партнер Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2012.

БЕОГРАД – Директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић оценила је данас да је Европска унија највећи инвеститор, донатор и партнер Србије.

Делевић је на слушању на тему „Народна скупштина на путу европских интеграција” истакла да су грађани Србије профитирали на путу европских интеграција и да је у том процесу створен институционални и правни оквир за транспарентније и боље функционисање извршне, законодавне и судске власти, као и већи простор за рад независних регулаторних тела.

Како је навела, ЕУ је и даље највећи трговински партнер Србије и учествује са 56 одсто у трговинској размени, а на другом месту се налазе чланице ЦЕФТА споразума, док су највећи трговински партнери Србије - Италија, Немачка, Румунија и Словенија.

Према њеним речима, од уговора које је Србија потписала са ЕУ и сами извозници из Србије имају користи, јер због неплаћања царине остаје им 562 милиона евра, док европским остаје 214 милиона евра.

Делевић је истакла и да је Србија од почетка транзиције од ЕУ добила 2,2 милијарде евра.

Наводећи колико се Србија променила од када је безусловно кренула путем евро интеграција, она је указала да је од 2009. године када је почело издавање биометријских пасоша 3,7 милиона грађана Србије извадило тај документ.

„Од јуна 2009, године када је почео да се издаје биометријски пасош до децембра 2011. пасош Србије извадило је 3,7 милиона грађана. Преласци преко границе су се повећали за више од милион, односно милион грађана више је прешло границу у 2011. него 2009. години”, казала је она.

Делевић је подсетила да су грађани, док није било безвизног режима, издвајали 35 до 60 евра за плаћање визе и навела рачуницу да ако од укупног броја грађана који излазе из земље 33 одсто одлази у ЕУ, а плаћају цену од 35 евра за визу, потрошили би 77 милиона евра годишње.

Директорка Канцеларије за европске интеграције је такође указала да је сада најважније завршити све обавезе које Србија има од децембра прошле године и да то треба да буде предмет политичке дебате.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер