уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милица Делевић: Добросуседски односи услов за ЕУ
Хроника

Милица Делевић: Добросуседски односи услов за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јануар 2010.

Директорка Канцеларије Владе Србије за европске интеграције Милица Делевић изјавила је данас да ће добросуседски односи између држава на Западном Балкану бити један од критеријума за улазак у Европску унију.

У интервјуу за Радио Слободна Европа, Делевићева је истакла да је то био критеријум и за улазак земаља централне и источне Европе у ЕУ.

"То није било толико формализовано као што је случај са земљама на Западном Балкану, имајући у виду тешку ратну историју кроз коју су ове земље прошле. Европска унија чак и више инсистира на добросуседским односима као на једном од критеријума", истакла је Делевићева.

Говорећи о односима међу државама у региону, она је оценила да су од 2000. године и промена режима у Хрватској и Србији, све земље региона имале у свим тренуцима владе које су биле привржене демократији, тржишној привреди и идеји европске интеграције.

"Не можете све проблеме превазићи лако и одмах. Чињеница је да се од тада ипак цео регион креће у правцу европских интеграција, и то је основа за лакшу сарадњу међу земљама", навела је директорка владине Канцеларије за европске интеграције.

Осврнувши се на питање уласка Србије у НАТО, Делевићева је казала да чланство у том војном савезу није услов за улазак наше земље у ЕУ.

"Неке чланице Европске уније нису чланице НАТО, као Аустрија и Кипар, али је једно да нисте члан а друго да сте у свађи са неком организацијом. Драго ми је што је однос Србија–НАТО прешао из фазе у којој је доминирао сукоб, у једну фазу којом доминира сарадња кроз модалитет програма Партнерство за мир", казала је Делевићева и додала да ако Србија буде ишла према чланству, на крају ће се о томе изјаснити грађани на референдуму.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер